Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wrócili do Rzemienowic w gminie Opatowiec. Naukowcy poszukują tam śladów osadnictwa z epoki żelaza.
W ubiegłym roku odkryto pozostałości dwóch chat częściowo zagłębionych w ziemię, datowane na pierwsze 150 lat naszej ery. Odnaleziono także m.in. zachowaną w całości szpilę kościaną i liczne zbiory narzędzi kościanych i z poroża.
Jak informuje Jan Bulas z Uniwersytetu Jagielońskiego, archeolodzy badają osadę związaną z kulturą przeworską – społecznością, która zamieszkiwała tereny polski między II wiekiem p.n.e, a V wiekiem naszej ery. Jednym z ciekawszych odkryć była chata, związana z produkcją dziegciu – zapomnianej dziś substancji, która służyła w celach leczniczych, ale także była wykorzystywana chociażby przy produkcji strzał. Tegoroczne badania dostarczają już bogate znaleziska. Naukowcy natknęli się na tysiące fragmentów naczyń ceramicznych i olbrzymią ilość kości zwierzęcych.
– Jesteśmy w początkowym etapie badań, ciężko coś na ten temat powiedzieć. Zobaczymy jak uda się te znaleziska zinterpretować na dalszym etapie badan – dodaje.
Naukowiec podkreśla, że ich głównym celem jest poznanie różnych aspektów życia codziennego mieszkańców osady sprzed 2 tys. lat.
– Mamy szereg pytań badawczych, m.in. jakie budowle ta ludność konstruowała i to jest także przedmiot naszych zainteresowań. To pokazuje jak istotną rolę na szlakach handlowych pełniła osada w Rzemienowicach – dodaje.
Stanowisko archeologiczne w Rzemienowicach zostało odkryte w 2016 roku przed dr. Przemysława Dulębę z Uniwersytetu Wrocławskiego, dzięki występującej na powierzchni ceramice.