„Chopinowskie inspiracje” to tytuł pięciu koncertów, które odbędą się w ogrodzie Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Wystąpią utalentowani młodzi pianiści, a także sławy światowej sceny muzycznej. Cykl zainauguruje w sobotę, 8 sierpnia, występ młodego kielczanina Eryka Parchańskiego.
To powrót po 10-letniej przerwie do tradycji koncertów chopinowskich w pałacowym ogrodzie wyjaśnia Artur Jaroń – pianista, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, jeden z twórców wydarzenia.
– Dlaczego Chopin? Dlatego że jego muzyka ma wymiar międzynarodowy. By jednak nie ograniczać się tylko do tego twórcy, chcemy pokazać także innych kompozytorów, którzy czerpali z jego twórczości. Przede wszystkim nastawiamy się na promocję muzyki polskiej – podkreśla.
W czasie koncertowych wieczorów na scenie zagrają młodzi pianiści.
– Jestem głęboko przekonany, że o trójce z nich na pewno usłyszymy w przyszłym roku. Cieszy mnie, że w tym gronie jest kielczanin – Kamil Pacholec – w tej chwili chyba jeden z najbardziej utytułowanych i obiecujących młodych, polskich pianistów. Obecnie student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie profesor Ewy Pobłockiej.
Można go spotkać na największych festiwalach. W tym roku zagra na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, czy podczas Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie mówi Artur Jaroń.
Kolejni pianiści to Eryk Parchański z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, który uczy się pod kierunkiem Artura Jaronia oraz Piotr Pawlak – student Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Pojawią się także prawdziwe gwiazdy, które zdobyły uznanie również na międzynarodowych scenach. Jak mówi Artur Jaroń, jedną z nich będzie pochodząca z Kielc sopranistka, Joanna Woś, od wielu lat związana stałym kontraktem z Teatrem Wielkim w Łodzi oraz z Operą Narodową Teatrem Wielkim w Warszawie.
– Artystka śpiewająca na całym świecie, obdarzona cudownym głosem. Zaprezentujemy program, który składa się z pieśni Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, ale co ciekawe znajdzie się w nim również muzyka Józefa Michała Poniatowskiego.
Solistce będzie towarzyszył Artur Jaroń. Pianista wystąpi także z muzycznym małżeństwem, Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem.
– Łukasz Długosz należy do najwybitniejszych polskich flecistów, śmiem twierdzić, że w tej chwili jest numerem jeden w Europie – podkreśla Artur Jaroń.
Artysta, który koncertuje naprawdę na całym świecie, nagrywa znakomite płyty, był wielokrotnie nagradzany. W ubiegłym roku mieliśmy okazję usłyszeć go w Busku-Zdroju, na festiwalu imienia Krystyny Jamroz, gdzie gościem był Krzysztof Penderecki.
– Łukasz Długosz dostał specjalne zamówienie opracowania na dwa flety i fortepian kilkunastu utworów Fryderyka Chopina, więc myślę, że część tej pracy usłyszymy podczas wieczoru, który zakończy nasz mały festiwal. Usłyszymy też muzykę z okresu czasów Chopina, między innymi skomponowaną przez jego przyjaciela Feliksa Ignacego Dobrzyńskiego – zapowiada współtwórca.
Gospodarzem wszystkich koncertów, a jednocześnie przewodnikiem po muzycznych tematach będzie Artur Jaroń. Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach podkreśla, że wyjątkowe miejsce, jakim jest ogród Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, sprawi że odbiór muzyki będzie niezwykłym przeżyciem.
– Mamy nadzieję, że te okoliczności, w jakich będą wybrzmiewać chopinowskie dźwięki jeszcze bardziej nastroją państwa do słuchania muzyki i ułatwią przeniesienie się w inny świat, świat wyobraźni – dodaje.
Pierwszy koncert rozpocznie się w sobotę, 8 sierpnia, o godzinie 19.00, a następne w kolejne soboty. Ostatni zaplanowano na 5 września. W razie deszczu, koncert zostanie przeniesiony do pałacowych wnętrz. Wstęp jest wolny.
Występy będzie też można usłyszeć na antenie Polskiego Radia Kielce.
Organizatorami wydarzenia są: prezes Fundacji Wspierania Kultury „Amadeusz” – Magdalena Pamuła, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach – Robert Kotowski oraz prezes Radia Kielce – Janusz Knap.
Program „Chopinowskich inspiracji”:
8 sierpnia (sobota) – Eryk Parchański – fortepian
15 sierpnia (sobota) – Kamil Pacholec – fortepian
22 sierpnia (sobota) – Joanna Woś – sopran, Artur Jaroń – fortepian
29 sierpnia (sobota) – Piotr Pawlak – fortepian
5 września (sobota) – Agata Kielar-Długosz – flet, Łukasz Długosz – flet, Artur Jaroń – fortepian