Dziś mija 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
BUSKO-ZDRÓJ
W Busku-Zdroju uroczystości z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się w pobliżu budynku Galerii „Zielona” dawnej Wilii Polonia. Mimo epidemii koronawirusa, członkowie Buskiego Stowarzyszenia „Pro Memoria” zachęcają mieszkańców miasta, aby oddać hołd bohaterom, którzy walczyli i często oddawali swoje życie za Ojczyznę.
Jak informuje Andrzej Materek, członek stowarzyszenia, o godzinie 17.00 dźwięki syreny przypomną godzinę „W”. Następnie minutą ciszy zostanie uczczona pamięć poległych i pomordowanych.
Podczas uroczystości członkowie Buskiego Stowarzyszenia „Pro Memoria” tradycyjnie wystąpią w historycznych strojach powstańczych, jak również zaprezentują wyposażenie i broń, której używano podczas Powstania Warszawskiego. Ponadto z balkonu Galerii Zielonej zabrzmią pieśni patriotyczne.
– Całość z powodu pandemii będzie się odbywać z mniejszym rozmachem niż w ubiegłych latach, ale najważniejsze, że Busko pamięta – dodaje Andrzej Materek.
Na facebookowej stronie stowarzyszenia dostępny jest film z rekonstrukcji historycznej Powstania Warszawskiego realizowanego na ulicach w Busku-Zdroju w poprzednich latach.
KIELCE
Uroczystości w Kielcach rozpoczną się o godzinie 15.30 mszą św. w intencji poległych za wolność Ojczyzny w kościele garnizonowym przy ul. Chęcińskiej. Następnie uczestnicy przejdą na skwer Szarych Szeregów przed pomnik Harcerzy Poległych za Ojczyznę.
O godzinie 17.00, w godzinie „W”, powszechnie uznawanej za moment rozpoczęcia powstania, w całym mieście zawyją syreny alarmowe, po czym rozpocznie się główna część obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Jak mówi Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, kieleckie uroczystości odbędą się z ceremoniałem wojskowym.
– Zostaną wprowadzone poczty sztandarowe, stanie również Kompania Honorowa Wojska Polskiego. Następnie uczestnicy odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego oraz hymn Szarych Szeregów. Będą przemówienia, złożenie kwiatów, salwa honorowa, a na końcu zabrzmi pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego – wylicza.
Dionizy Krawczyński podkreśla, że miejsce uroczystości od lat jednoczy wszystkie organizacje.
– To też powód, aby zaprosić mieszkańców Kielc. Miejsca jest na tyle dużo, że wszyscy będą mogli stanąć daleko od siebie i, nie obawiając się o własne zdrowie, wziąć godnie udział w uroczystościach upamiętniających bohaterską postawę mieszkańców Warszawy i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego – zaznacza.
O rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przypomną również kibice kieleckiej Korony. Punktualnie o godzinie 17.00 w okolicach ronda Giedroycia przy ulicy Żytniej fani zatrzymają się, by upamiętnić wydarzenia sprzed 76 lat.
OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
Zbiórka krwi, utworzenie żywego znaku Polski walczącej, koncert z pieśniami patriotycznymi oraz projekcja filmu – to wydarzenia zaplanowane w Ostrowcu Świętokrzyskim, aby wspólnie uczcić 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci jak co roku zaprasza do akcji „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”. W godzinach od 10 do 14 w domu parafialnym Michael można było oddać krew dla potrzebujących. Ostrowieccy Patrioci zapraszają też na godzinę 16 na ostrowiecki rynek, by tam uformować żywy znak Polski walczącej. O 17, czyli w czasie godziny „W”, wszyscy na baczność i w ciszy oddadzą hołd powstańcom. Swoją obecność zapowiedzieli m.in. żołnierze 102. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej.
Wieczorem uroczystości organizuje Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło im. Jana Piwnika „Ponurego” w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z urzędem miasta. O 18 w kolegiacie św. Michała odprawiona zostanie msza święta, po której delegacje złożą kwiaty przed pomnikiem AK przy świątyni. O 19:30 na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury zorganizowany zostanie koncert pt. „Śpiewamy o powstaniu”. Na zakończenie, o 20, odbędzie się projekcja filmu „Powstanie Warszawskie” w reżyserii Jana Komasy.
SANDOMIERZ
Z powodu epidemii i wykrycia w ostatnim czasie przypadków koronawirusa w Sandomierzu, uroczystości będą mieć symbolicznych charakter. Rozpoczną się o godzinie 17. Wtedy w całym mieście zabrzmią syreny emitujące sygnał ciągły.
Władze miasta i przedstawiciele służb mundurowych złożą wiązanki kwiatów przy pomniku 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej i 4. Pułku Saperów.
Obchody kontynuowane będą 2 sierpnia. O godzinie 10 w kościele św. Józefa rozpocznie się msza w intencji uczestników akcji „Burza”, po której zebrani przejdą na cmentarz katedralny przed Mogiłę Pielaszowiaków. Tam delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze. Mogiła upamiętnia żołnierzy, którzy 30 lipca 1944 roku zginęli w bitwie pod Pielaszowem koło Sandomierza. Poległo tam ponad 70 młodych ludzi, kwiat młodzieży sandomierskiej.
Władze miasta podkreślają, że w związku z ostatnimi kilkoma przypadkami koronawirusa stwierdzonymi w Sandomierzu, obchody mają charakter okrojony i weźmie w nich udział nieduża grupa osób.
Z kolei sandomierscy wodniacy poprowadzą dzisiaj w Warszawie paradę flotylli, która upamiętni rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym celu cztery dni temu wypłynęli z Sandomierza do Warszawy. W tym gronie jest ponad 40 osób. O godzinie 15 zameldują się na Wiśle, naprzeciw Zamku Królewskiego, sformują szyk, po czym poprowadzą pozostałych uczestników, czyli ponad 60 jednostek pływających, do miejsca, w którym podczas powstania zatonął statek „Bajka”. Był on improwizowanym szpitalem podczas Powstania Warszawskiego, ostatnim miejscem oporu. O godzinie 17, gdy zabrzmią syreny, wszyscy staną na baczność i oddadzą hołd powstańcom.
– Prowadzeniem flotylli z okazji tej rocznicy zostaliśmy wyróżnieni. To docenienie naszych dotychczasowych działań, dotyczących kultywowania pamięci o Powstaniu Warszawskim. W ostatnich latach na uroczystościach w Warszawie organizowanych na Wiśle byliśmy najliczniejszą grupą – powiedział jeden z organizatorów sandomierskiej wyprawy, Stanisław Baska.
Marek Bażant, komandor wyprawy, uczestniczy w niej od początku, czyli od 5 lat. Podkreśla, że uroczystości w Warszawie są bardzo przejmujące i nawet dorośli mężczyźni nie są w stanie ukryć wzruszenia.
– To piękne przeżycie, pozostające w sercu na długo – dodał.
Wyprawę Warszawską zorganizowało Partnerstwo „Napędzani Wisłą”. Wśród uczestników oprócz mieszkańców Sandomierza i okolic są także przedstawiciele kilku gmin podkarpackich.