Od soboty będzie można składać wnioski o przyznanie Polskiego Bonu Turystycznego. Bon o wartości 500 zł będzie przysługiwał na każde dziecko do 18 roku życia, a na dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dodatkowe 500 zł.
Podobnie jak w programie „Rodzina 500 Plus”, bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów. Z bonu turystycznego będzie mogło skorzystać niemal 6,5 mln polskich dzieci, w tym także dzieci rodziców pracujących za granicą.
Aby go otrzymać należy zalogować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). W złożeniu wniosku pomogą konsultanci w regionalnych oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Bon, w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru zostanie przekazany za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. 16-cyfrowy kod należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.
Jest coraz dłuższa lista miejsc, w których będzie można płacić Polskim Bonem Turystycznym. Dotychczas do programu zgłosiło się blisko 6 tys. firm, organizacji i stowarzyszeń. Ich listę będzie można od soboty znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Rozwoju oraz Polskiej Organizacji Turystycznej.
– Przedsiębiorców, którzy zarejestrowali się do akcji będzie można wyszukać albo po nazwie firmy, albo po miejscowości, w której prowadzą działalność gospodarczą. Na razie nie mamy danych, które firmy świadczące usługi w regionie świętokrzyskim zarejestrowały się do programu Polski Bon Turystyczny – powiedział w rozmowie z Radiem Kielce rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Cendrowski.
Czasami może zdarzyć się tak, że przedsiębiorca ma zarejestrowaną działalność w miejscu swojego zamieszkania, a jego ośrodek turystyczny znajduje się w innym regionie kraju, więc to wyszukiwanie może być utrudnione. Jednak, jak zapewnia Grzegorz Cendrowski wszystkie obiekty powinny podać informacje o możliwości skorzystania z Polskiego Bonu Turystycznego na swoich stronach internetowych lub podczas rozmowy telefonicznej przy rezerwacji noclegu. Uruchomiona została specjalna infolinia dotycząca Polskiego Bonu Turystycznego: 22 11 22 111
Jak możesz skorzystać z bonu turystycznego?
- Aby skorzystać z bonu, załóż profil na PUE ZUS. Następnie zaloguj się do niego i aktywuj bon. Mailem dostaniesz kod obsługi płatności. Będzie on też dostępny na Twoim profilu na PUE ZUS.
- Aby skorzystać z dodatkowego świadczenia w formie bonu, które przysługuje na dziecko z niepełnosprawnością, złóż na PUE ZUS „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego”. Do oświadczenia dołącz kopię orzeczenia o niepełnosprawności.
- Bonem zapłacisz za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez POT. Aktualna lista podmiotów, w których można skorzystać z bonu, dostępna będzie od 1 sierpnia na stronach: bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.
- Za pomocą bonu będziesz mógł płacić wielokrotnie, aż wyczerpiesz pełną kwotę. Kwotę do wykorzystania będziesz widział na swoim profilu na PUE ZUS.
- Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, podasz osobie przyjmującej płatność za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną kod obsługi płatności przypisany do Twojego bonu. A następnie jednorazowy kod autoryzacyjny, który dostaniesz SMS-em.
- Jeśli usługa, za którą płacisz bonem, przekracza jego wartość, to brakującą część możesz zapłacić w inny sposób (np. gotówką lub przelewem).
Gdzie możesz poradzić się w sprawie bonu turystycznego?
ZUS zorganizował specjalną infolinię dot. bonu turystycznego pod numerem 22 11 22 111, która działa przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Pytania drogą mailową możesz natomiast kierować na adres: bon@zus.pl.