Połączenie nowoczesności z tradycją – tak najkrócej można określić charakter mediateki, która będzie funkcjonować na odnowionym dworcu autobusowym w Kielcach. Rozpocznie działalność 27 sierpnia.
Jak podkreśla Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, na półkach nie zabraknie książek w formie papierowej.
– Znajdą się tam najbardziej poczytne tytuły, które będzie można wypożyczyć. Do tego czasopisma, audiobooki, a organizacje turystyczne z całej Polski będą prezentowały swoją ofertę – wyjaśnia.
Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnej biblioteki, pojawi się wiele nowinek technicznych, które zainteresują nie tylko dzieci i młodzież.
– Będziemy mieli specjalne okulary, dzięki którym, w technologii 3D, będzie można odwiedzać muzea, chodzić po górach, bywać nad morzem. Z tego rozwiązania będą mogły korzystać osoby, które mają na przykład problemy z balansem czy błędnikiem. Ale będziemy mieli także okulary z dżojstikiem, dla tych osób, które lubią wrażenia. Dzięki temu zestawowi będzie można grać w różnego rodzaju gry – dodaje.
Przygotowana zostanie również kawiarenka internetowa oraz stanowiska do gier.
– Będą tworzone drużyny, które będą rywalizowały, tworząc także oprogramowanie komputerowe – wyjaśnia Anna Żmudzińska.
– Do wirtualnej rywalizacji zaprosimy również rodziny, czy to rodziców z dziećmi, czy wnuków z dziadkami, żeby integrować społeczeństwo. Nie zabraknie tradycyjnych gier planszowych – mówi.
Jak dodaje Anna Żmudzińska, mediateka ma też być miejscem spotkań, w którym pojawia się kultura szeroko pojęta.
– Niezwykle ważne jest pokazywanie ciekawych ludzi, którzy zajmują się kulturą. Chcemy, żeby odbywały się spotkania autorskie z pisarzami, warsztaty motywacyjne, ale także wernisaże wystaw, tak byśmy mogli cieszyć się kulturą, sztuką – zauważa.
Dyrektor miejskiej książnicy zaznacza, że spotkania będą miały charakter klubowy, aby był możliwy bezpośredni kontakt uczestników z gościem, by w ten sposób zachęcić do rozmów, wymiany poglądów.
Stacja Kultura zajmie powierzchnię około 300 metrów kwadratowych i będzie się mieściła na antresoli Centrum Komunikacyjnego.
– Takie rozwiązania są stosowane na całym świecie, zarówno we Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy w Czechach, gdzie obserwujemy największy wzrost czytelnictwa od lat – tłumaczy dyrektor biblioteki.
Z mediateki będą mogli korzystać także podróżni. Wprawdzie nie będą mogli wypożyczyć książki, ale za to będą mogli skorzystać z innych możliwości.
– Na przykład będzie bookcrossing, więc będzie można wziąć książkę, zamienić, ale też kupić sobie coś do picia, usiąść, poczytać i poczekać na swój autobus – wyjaśnia dyrektor.
Mediateka jest częścią wartej prawie 69 mln zł inwestycji, czyli budowy Centrum Komunikacyjnego w Kielcach.