Ssaki, płazy, gady, a nawet bezkręgowce – w sumie 200 gatunków otoczonych prawną ochroną można spotkać w lasach wokół Starachowic.
15 tysięcy hektarów zieleni skrywa wiele tajemnic. Grzegorz Wachnicki, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Starachowice wyjaśnia, że żyją tam m.in. gatunki tzw. wysokiego ryzyka, czyli wyjątkowo rzadkie organizmy.
– Mówimy między innymi o wyjątkowo rzadkim gatunku chrząszcza – pogrzybnicy Mannerheima – dodaje leśnik.
Pogrzybnica to owad żywiący się borowikami i kozakami. Ich charakterystyczną cechą są żółte, lub czerwone odnóża i wyeksponowane żuwaczki. Są także gatunki niższego ryzyka, takie jak motyl – czerwończyk nieparek, z rodzinny modraszkowatych, czy płaz – traszka grzebieniasta.
Bezkrwawe polowanie na te zwierzęta to wyjątkowa gratka dla amatorów fotografii. Warto jednak pamiętać, że należy zadbać o bezpieczeństwo „modeli”.
– Gdy uda nam się wykonać zdjęcie gatunku zagrożonego to przy publikacji fotografii trzeba dokładnie rozważyć ujawnienie miejsca jego wykonania – dodaje Grzegorz Wachnicki.
Jak dodaje, robienie zdjęć nie jest zabronione, ale ujawnienie informacji o lokalizacji może przyciągnąć ludzi, którzy w nadmiarze stanowią zagrożenie dla rzadkich gatunków.