Są zachowania na drodze, które nie tylko szalenie irytują, ale również stwarzają ogromne zagrożenie.
Z pozoru wyglądają niewinnie, ale po zobaczeniu ich chciałoby się wyjść z samochodu i powiedzieć coś przykrego kierowcy, który tak postępuje. Do nich zalicza się jazda „na zderzaku”. Kierowca jadący za nami nie utrzymuje bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu, tylko „przykleja” się nam do tyłu, nie zostawiając żadnego marginesu bezpieczeństwa w razie konieczności nagłego hamowania.
Dziś prawo nie zabrania piratom drogowym niebezpiecznego zbliżania się do pędzącego auta, ani jazdy bez odstępu w korku.
Wkrótce może się to zmienić, rząd pracuje nad nowymi przepisami i po ich wprowadzeniu kierowca będzie musiał zachował odpowiedni odstęp. Nierespektowanie przepisów miałoby wiązać się z mandatem w wysokości 100 zł i 200 zł.
Czy taki zapis jest potrzebny? Jak go egzekwować?
Zachęcamy do udziału w audycji 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
CZY CZĘSTO SPOTYKAJĄ SIĘ PAŃSTWO Z JAZDĄ „NA ZDERZAKU?
- TAK (0%)
- NIE (0%)
*****
Dziś jest poniedziałek, 27 lipca, 209. dzień roku. Do końca roku pozostało 157 dni.
Wschód słońca: 04:52
Zachód słońca: 20:32
Dzień trwa 15 godz. 39 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godz. 2 minuty.
Imieniny obchodzą: Antuza, Aureliusz, Bertold, Celestyn, Celia, Celiusz, Feliks, Innocenty, Jerzy, Julia, Laurentyn, Lilioza, Lilla, Magdalena, Maur, Natalia, Nowellon, Pantaleon, Sergiusz, Stoisław, Teodor, Tomisława i Wszebor.
*****
Przysłowie na dziś „Gdy w lipcu słońce dopieka, burza niedaleka”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Samotnych
*****
PONIEDZIAŁEK, 27 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1943 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: – w czasie masowej akcji Niemcy aresztowali w Niewachlowie koło Kielc kilkudziesięciu mężczyzn, z których 42 wywieziono do obozu pracy w Bliżynie, 7 wywieziono do obozów koncentracyjnych, a 12 rozstrzelano w lesie koło Sukowa. W tej ostatniej grupie znaleźli się: Jan Detko, Stanisław i Zbigniew Durajowie, Józef Gil, Leon Klaczyński, Franciszek Krzywicki i Józef Sarnacki – członkowie miejscowej grupy dywersyjnej AK. Pacyfikację przeprowadziła niemiecka żandarmeria i Sipo Kielce.
*****
PONIEDZIAŁEK, 27 LIPCA: W POLSCE
1768 r. – Rosjanie rozpoczęli oblężenie bronionego przez 2 tys. konfederatów barskich Krakowa.
1915 r. – w Warszawie utworzono Straż Obywatelską.
1918 r. – decyzją Zjazdu Biskupów Królestwa Polskiego został powołany Katolicki Uniwersytet Lubelski.
1939 r. – podniesiono banderę na statku pasażerskim „Chrobry”.
1944 r. – przewodniczący Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowej Edward Osóbka Morawski podpisał w Moskwie porozumienie z komisarzem spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesławem Mołotowem o wspólnej granicy państwowej. Na mocy dokumentu za podstawę ustalania granic powojennych uznano tzw. Linię Curzona, co oznaczało aneksję przez ZSRS ponad połowy terytorium przedwojennej Polski.
2016 r. – rozpoczęła się podróż apostolska papieża Franciszka do Polski.
*****
PONIEDZIAŁEK, 27 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
###
Ministerstwo Sprawiedliwości złoży dziś formalny wniosek do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej o podjęcie prac nad wypowiedzeniem tak zwanej konwencji stambulskiej. Zapowiedział to w sobotę podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
###
Kolejne gminy dostaną wozy strażackie od MSWiA. Dziś w południe w siedzibie resortu spraw wewnętrznych minister Mariusz Kamiński wręczy promesy laureatom konkursu „Bitwa o wozy”. To druga odsłona akcji, która miała na celu profrekwencyjne działania w trakcie wyborów prezydenckich.
W pierwszej edycji nowoczesne wozy ratowniczo-gaśnicze przekazano szesnastu gminom, w których była największa frekwencja w pierwszej turze wyborów na prezydenta Polski. W drugiej edycji o promesy na wozy strażackie walczyły gminy do 20 tysięcy mieszkańców z byłych 49 województw. Dotacja w ramach promesy, którą może przyznać MSWiA, wynosi 800 tysięcy złotych.