Na kieleckiej „Bukówce”, gdzie siedzibę ma 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, przysięgę złożyło dziś ponad 60 terytorialsów. To zwieńczenie 16-dniowego szkolenia podstawowego, które rozpoczyna służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej.
60 terytorialsów zasiliło szeregi 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt”. Przysięgę wojskową złożyli na kieleckiej „Bukówce”.
Wśród ochotników ponad 20 osób ma wykształcenie wyższe. Jest wielu studentów studiów technicznych, ale są także ekonomiści, nauczyciele, inżynier, prawnik, informatyk, geodeta oraz pracownicy administracyjni. W gronie nowych żołnierzy jest również 11 kobiet.
Jedną z nich jest szeregowa Natalia Mazur. Na co dzień pracuje z osobami niepełnosprawnymi. Przyznała, że do wojska chciała wstąpić zawsze, ale bała się, że przeszkodą będzie jej drobna postura.
– Krążyły stereotypy, że moje fizyczne gabaryty są nieodpowiednie. Postanowiłam na to nie zwracać uwagi i jestem bardzo zadowolona z tej decyzji – powiedziała.
Dodała, że czuła dumę, gdy składała przysięgę.
Dziś ślubowali również bracia bliźniacy Ryszard i Roman Nowakowie. Obaj są uczniami Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach na kierunku technik mechatronik. Na co dzień razem się uczą, a teraz razem służą w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
Pod względem zamieszkania wśród ochotników najliczniej jest reprezentowany powiat kielecki, a później powiaty sandomierski, pińczowski i ostrowiecki. Na czele miast są Kielce i Ostrowiec Świętokrzyski.
Uroczystość przebiegała w reżimie sanitarnym. Dlatego zabrakło licznego grona gości oraz rodzin i bliskich żołnierzy. Właśnie ze względu na COVID-19 w marcu tego roku Wojska Obrony Terytorialnej zawiesiły wszystkie szkolenia i uroczystości wojskowe. Jednak wraz ze stopniowym luzowaniem obostrzeń zaczęto przywracać szkolenia żołnierzy. Pierwszy kurs podstawowy w dobie pandemii świętokrzyscy terytorialsi rozpoczęli 11 lipca, a jego zwieńczeniem była dzisiejsza przysięga. Jak wyjaśnił porucznik Marcin Kowal z zespołu prasowego 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej było to trudne szkolenie.
– W jego zakres wchodziły bardzo intensywne, całodniowe zajęcia w większości w polu. Główny nacisk był kładziony na strzelanie, przemieszczanie się w terenie, udzielanie pierwszej pomocy. To jest dopiero wstęp do całościowego szkolenia, które dla każdego żołnierza terytorialnej służby wojskowej trwa trzy lata – zaznaczył.
Nowi żołnierze zasilą głównie 102. batalion lekkiej piechoty w Sandomierzu oraz w mniejszej liczbie 101. batalion w Kielcach.
Formowanie 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęło się na początku 2018 roku, w trzecim etapie budowy WOT. Historyczna przysięga świętokrzyskich terytorialsów odbyła się 23 września tego samego roku w Kielcach. Dowódcą brygady jest płk Grzegorz Motak. Brygada liczy dzisiaj ponad 1,3 tys. żołnierzy rozmieszczonych w dwóch batalionach – Kielce i Sandomierz. Jej dowództwo znajduje się w Kielcach.