Dzisiaj jest Dzień Policjanta. Jaka powinna być policja, żeby była skuteczna – represyjna czy łagodna – słowem – co lepiej działa: mandat czy pouczenie?
41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
Jak państwo oceniają pracę policji? Czy Polacy czują się bezpiecznie?
JAKA POWINNA BYĆ POLICJA, ŻEBY BYŁA SKUTECZNA?
- ŁAGODNA (67%)
- REPRESYJNA (33%)
*****
Dziś jest piątek, 24 lipca, 206. dzień roku. Do końca roku pozostało 160 dni.
Wschód słońca: 04:48
Zachód słońca: 20:36
Dzień trwa 15 godz. 48 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 53 minuty.
Imieniny obchodzą: Augustyn, Gleb, Kinga, Krystyna, Krzesimir, Kunegunda, Olga, Segolena, Wiktor, Wojciecha i Zyglinda.
*****
Przysłowie na dziś „Gdy pająk w lipcu przychodzi, to za sobą deszcz przywodzi, gdy swą pajęczynę snuje, bliską burzę czuje”
*****
Święta:
Dzień Policjanta
*****
Nietypowe święta:
Dzień Pszczółki Mai
Międzynarodowy dzień wirtualnej miłości
*****
PIATEK, 24 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: Od 24 VII do 12 VIII istniała tzw. Republika Partyzancka obejmująca: Pińczów, Skalbmierz, Książ Wielki, Brzesko Nowe, Działoszyce, Janowice, Kazimierza Wielka, Koszyce, Nowy Korczyn, Proszowice, Sancygniów, Słaboszów i Wiślica. Jedni nazywają ja pińczowską inni kazimiersko – proszowicką czy jakąkolwiek inną. Spór ten swoje podłoże miał zapewne w propagandzie PRL. Niewiele osób wie, że siłą która stworzyła „republikę” była 106 Dywizja Piechoty Armii Krajowej z dowódcą, którym był Michał Nieczuja-Ostrowski ps. „Tysiąc”, „Bolko”, „Grzmot”, „Michałowicz”, „Burza”. Komuniści tak mu odpłacili za walkę o Niepodległość: w 1949 został aresztowany i dwukrotnie został skazany na karę śmierci. W więzieniu spędził ostatecznie 7 lat.
*****
PIĄTEK, 24 LIPCA: W POLSCE
1400 r. – w salach dzisiejszego Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius odbyły się pierwsze wykłady akademickie,
1792 r. – król Stanisław August Poniatowski złożył na ręce posła rosyjskiego Jakowa Bułhakowa żądany przez Katarzynę II akces do konfederacji targowickiej.
1914 r. – we Lwowie grupa stronnictw politycznych o charakterze prawicowym powołała do życia Centralny Komitet Narodowy. W jego skład weszli przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast”, Narodowego Związku Chrześcijańsko-Ludowego, Stronnictwo Autonomistów, Lwowskie Stronnictwo Mieszczańskie, Towarzystwo Uczestników Powstania 1863 roku, Stronnictwo Katolicko-Narodowe, a także przedstawiciele Drużyn Bartoszowych i Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. CKN wszedł 16 sierpnia 1914 r. w skład Naczelnego Komitetu Narodowego.
1917 r. – rozpoczęło się formowanie I Korpusu Polskiego w Mińsku Litewskim. Z rozkazu naczelnego dowódcy armii rosyjskiej gen. Ławra Korniłowa dowódcą korpusu mianowano gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego.
1919 r. – Sejm RP uchwalił ustawę powołującą do życia Policję Państwową.
1920 r. – Józef Piłsudski powołał Rząd Obrony Narodowej pod przewodnictwem Wincentego Witosa.
1959 r. – W Lublinie rozpoczęto seryjną produkcję samochodu dostawczego FSC Żuk.
*****
PIĄTEK, 24 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dzisiaj, w ostatnim dniu posiedzenia Sejmu, ślubowanie złożą członkowie Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Prawdopodobnie wybrany zostanie także przewodniczący komisji.
W głosowaniu posłowie rozstrzygną, czy odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy autorstwa Lewicy o bezpiecznym przerywaniu ciąży oraz o edukacji o zdrowiu i seksualności. Pod głosowania poddany będą też wniosek o informację prezesa Rady Ministrów ws. stanu przygotowań na potencjalną drugą falę zakażeń wirusem SARS-CoV-2.
Zaplanowano także głosowanie nad projektem zmian ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa oraz informację o działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2019 roku oraz z działalności Rzecznika Praw Dziecka za 2019 rok wraz z uwagami o stanie przestrzegania praw dziecka.
Niewykluczone, że w Sejmie odbędzie się też głosowanie nad projektem ustawy w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19. W czwartek komisja zdrowia poparła wniosek Koalicji Obywatelskiej o odrzucenie w całości projektu w całości. Opozycja wskazywała, że wprowadzone przez PiS poprawki wykraczają poza pierwotny zakres projektu, krytykowano m.in. zapis ws. rekompensat za organizację wyborów korespondencyjnych.
# # #
Prezydent Andrzej Duda złoży dziś w Warszawie wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości w 100. rocznicę utworzenia Rządu Obrony Narodowej: o godz. 13.00 przed pomnikiem Wincentego Witosa (plac Trzech Krzyży), o 13.20 przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego (park Ujazdowski), o 13.30 przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego (przy placu Na Rozdrożu), o 13.35 przed pomnikiem Romana Dmowskiego (przy placu Na Rozdrożu), o 13.40 przed pomnikiem Wojciecha Korfantego (u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykola), o 13.45 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (przy Belwederze).
W uroczystościach tych mają wziąć udział także delegacje klubów parlamentarnych i koła poselskiego, w tym Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej – PSL – Kukiz’15, Lewicy i Konfederacji.
# # #
W piątek po południu prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości otwarcia Sali Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa w Belwederze. Planowane jest wystąpienie prezydenta
# # #
W Krakowie odbędzie się dziś pogrzeb prof. Franciszka Ziejki, byłego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyka literatury, przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
O godz. 10.00 w kolegiacie św. Anny odprawiona zostanie msza św. za duszę zmarłego. Przewodniczył jej będzie były metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Ze względu na pandemię koronawirusa we mszy weźmie udział jedynie najbliższa rodzina oraz zaproszeni goście – w sumie maksymalnie 150 osób. Następnie uczestnicy uroczystości udadzą się na cmentarz Salwatorski, gdzie o godz. 12.00 nastąpi pochówek zmarłego.
Prof. Franciszek Ziejka zmarł w nocy z soboty na niedzielę w Krakowie po długiej i wyczerpującej chorobie. Miał 79 lat.