Wszystkie modele Volvo, które od teraz zostają zamówione mają wbudowane ograniczenie prędkości do 180 km/h. Pierwsze egzemplarze takich aut trafiają właśnie na polski rynek. W Polsce są ograniczenia prędkości, ale wielu kierowców jeździ dużo szybciej, niż nakazują przepisy.
Czy ograniczniki powinny być montowane we wszystkich samochodach? Jaki powinno się ustalić limit prędkości – 180 km/h, niższy, wyższy?
41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
CZY W SAMOCHODACH POWINNY BYĆ MONTOWANE OGRANICZNIKI PRĘDKOŚCI?
- TAK, TO ZWIĘKSZY BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE (58%)
- NIE, TO OGRANICZENIE WOLNOŚCI KIEROWCY (35%)
- NIE MAM ZDANIA (8%)
*****
Dziś jest czwartek, 23 lipca, 205. dzień roku. Do końca roku pozostało 161
Wschód słońca: 04:47
Zachód słońca: 20:37
Dzień trwa 15 godz. 50 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 50 minut.
Imieniny obchodzą: Apolinary, Apolinaria, Bogna, Bolesław, Brygida, Jan, Jan Kasjan, Joanna, Kasjan, Krystyn, Liboriusz, Olimpiusz, Romula i Żelisław.
*****
Przysłowie na dziś „Jak poranek mglisty, wieczór przezroczysty”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Włóczykija
*****
CZWARTEK, 23 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1944 r. – w Ostrowcu Świętokrzyskim partyzanci bojówka Armii Ludowej z oddziału Mariana Olczyka „Lwa” wysadziła w powietrze most na Kamiennej.
CZWARTEK, 23 LIPCA W POLSCE
1422 r. – król Władysław II Jagiełło nadał szlachcie przywilej czerwiński.
1792 r. – król Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej.
1817 r. – w krypcie św. Leonarda na Wawelu został pochowany książę Józef Poniatowski.
1873 r. – wysłano pierwszą pocztówkę na terenie obecnej Polski, przedstawiającą widok Śnieżki.
1920 r. – z polecenia bolszewików polscy komuniści w Moskwie na czele z Julianem Marchlewskim, Feliksem Dzierżyńskim i Feliksem Kohnem zawiązali Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski, który w przypadku zwycięstwa Armii Czerwonej miał przejąć władze w Polsce. Od 30 lipca Komitet działał w Białymstoku.
1944 r.:
– PKWN wydał dekret o podporządkowaniu spraw dotyczących Armii Krajowej i innych polskich organizacji kompetencji sądów wojskowych ZSRS.
-wyzwolono obóz koncentracyjny na Majdanku, na terenie którego Sowieci natychmiast utworzyli obóz filtracyjny NKWD dla żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, wykorzystując w tym celu infrastrukturę hitlerowską.
CZWARTEK, 23 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
09:00 – Podpisanie trzech umów o dofinansowanie z funduszy UE projektów, które przyczynią się do rozwoju polskich portów, z udziałem m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak oraz ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka.
09:00 – Spotkanie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z ochotnikami i żołnierzami odbywającymi szkolenie w ramach służby przygotowawczej oraz wznowionych ćwiczeń rezerw.
15:00 – Konferencja i prezentacja raportu Warsaw Enterprise Institute „Wybory prezydenckie w USA. Konsekwencje dla polityki zagranicznej i sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce”.