Co dziesiąty piętnastolatek z województwa świętokrzyskiego w ciągu ostatnich trzydziestu dni palił marihuanę. W przypadku siedemnastolatków ta liczba jest jeszcze wyższa.
Łukasz Niewczas, kierownik Działu Profilaktyki i Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży w Centrum mówi, że dane na ten temat przedstawione zostały w opublikowanym niedawno europejskim badaniu ESPAD dotyczącym substancji psychoaktywnych. Co ciekawe, wnioski z ESPAD są zbliżone do tych, które uzyskał w Kielcach profesor Krzysztof Gąsior, dyrektor Centrum, również analizujący m.in. po jakie środki psychoaktywne sięgają młodzi ludzie.
– W naszym województwie, 25 proc. piętnastolatków zadeklarowało, że choć raz sięgnęło po marihuanę. W grupie siedemnastolatków, to już było 40 proc. osób. 11 proc. piętnastolatków przyznało też, że przyjmowało marihuanę lub jej przetwory w ciągu ostatnich 30 dni. W grupie siedemnastolatków było to już 16,5 proc. – informuje Łukasz Niewczas.
Jak podkreśla terapeuta, mimo to są powody do optymizmu, bowiem w porównaniu do ostatnich badań ESPAD sprzed czterech lat widać kilkuprocentowy spadek liczby osób zażywających narkotyki. Podobnie jest z alkoholem, młodzi ludzie deklarują, że rzadziej go próbują i rzadziej się upijają. Łukasz Niewczas dodaje, że również w przypadku dopalaczy widać niewielki spadek zainteresowania młodzieży tymi używkami.
– Tu też się pojawia optymizm. Myślę, że działania służb, profilaktyka, edukacja, zamykanie punktów, gdzie można było dopalacze kupić przyniosły efekt. W przypadku piętnastolatków, tylko trzy proc. osób zadeklarowało, że sięgnęło po dopalacze, w przypadku siedemnastolatków było to pięć proc. – mówi Łukasz Niewczas.
Tym co martwi jest fakt, że po środki psychoaktywne sięga coraz więcej dziewcząt. Jeszcze kilka lat temu z używkami eksperymentowało ich znacznie mniej niż chłopców, dziś w zasadzie te różnice się zatarły. Niepokoi również to, że coraz popularniejsze wśród młodzieży stają się e-papierosy. Tu w porównaniu do sytuacji sprzed czterech lat znacznie wzrosła liczba piętnasto- i siedemnastolatków, którzy regularnie sięgają po tę używkę.
Jak podkreśla Łukasz Niewczas wakacje to czas, kiedy młodzi ludzie najczęściej sięgają pierwszy raz po środki psychoaktywne. Dlatego rodzie powinni przed każdym wyjazdem nastolatków porozmawiać z nimi i przypomnieć o zagrożeniach, które wiążą się z zażywaniem narkotyków czy piciem alkoholu.