Po 11 latach gry Korona Kielce spada z PKO Ekstraklasy. Obecny sezon był najgorszych od lat. Korona Kielce bez ekstraklasy, miasto Kielce bez promocji? Co się dzieje z europejskim miastem sportu?
41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
CZY KIELCE STRACĄ NA SPADKU KORONY?
- TAK (81%)
- NIE (19%)
- NIE MAM ZDANIA (0%)
*****
Dziś jest poniedziałek, 20 lipca, 202. dzień roku. Do końca roku pozostało 164
Wschód słońca: 04:42
Zachód słońca: 20:41
Dzień trwa 15 godz. 49 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 42 minuty.
Imieniny obchodzą: Ansegiz, Aureliusz, Czesław, Czesława, Eliasz, Flawian, Flawiana, Heliasz, Hieronim, Hieronima, Leon, Leona, Ludwika, Małgorzata, Modest, Paweł, Remigia, Remigiusz, Sewera i Stosław.
*****
Przysłowie na dziś „Kiedy w Małgorzatę kropi, siano się źle kopi”
*****
Nietypowe święta:
PONIEDZIAŁEK, 20 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1813 r. – w nocy na 21 rzeka Kamienna wystąpiła z brzegów i zalała znaczną część Ostrowca. Oprócz strat materialnych były także przypadki utonięć.
1944 r. – kwaterująca w miejscowości Dębno drużyna Jerzego Opalskiego „Wicher” z oddziału partyzanckiego „Wybranieccy” została zaatakowana przez bojówkę AL. Poległ jeden żołnierz AK.
1984 r. – otwarto nowy dworzec PKS w Kielcach.
*****
PONIEDZIAŁEK, 20 LIPCA: W POLSCE
1505 r. – król Czech i Węgier Władysław II Jagiellończyk wydał dokument fundacyjny zezwalający na utworzenie uniwersytetu we Wrocławiu, do czego jednak nie doszło na skutek braku jego potwierdzenia przez papieża Juliusza II, po proteście ze strony Uniwersytetu Jagiellońskiego.
1763 r. – wojna domowa w Rzeczypospolitej: 4 pułki wojsk rosyjskich dowodzone przez Nikołaja Sałtykowa przekroczyły granicę w celu wsparcia stronnictwa tzw. Familii, zgrupowanego wokół rodów Czartoryskich i Poniatowskich.
1794 r. – Insurekcja Kościuszkowska: udana obrona Wilna przed wojskami rosyjskimi gen. Bohdana Knorringa (19-20 lipca).
1797 r. – w Reggio koło Bolonii po raz pierwszy została odśpiewana Pieśń Legionów Polskich we Włoszech (zwana też Mazurkiem Dąbrowskiego). Autorem słów był Józef Wybicki, poeta, dramaturg, uczestnik Konfederacji Barskiej i Powstania Kościuszkowskiego oraz współorganizator Legionów Polskich we Włoszech dowodzonych przez gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Muzyka została zaczerpnięta z motywów ludowych. Tekst pieśni ogłoszono po raz pierwszy drukiem w lutym 1799 r. w gazecie „Dekada Legionów”. Pieśń stała się niezwykle popularna wśród środowisk niepodległościowych i powstańczych w XIX i na początku XX wieku, a 26 lutego 1927 r. została oficjalnie uznana za Hymn Rzeczypospolitej Polskiej.
1919 r. – zawarto rozejm pomiędzy dowództwem Wojska Polskiego i oddziałami Semena Petlury.
1925 r. – po eksplozji kotła zatonął polski torpedowiec ORP „Kaszub”.
1945 r. – po prawie 6 latach powrócił do kraju prymas Polski kardynał August Hlond.
2007 r. – przez gminy województwa śląskiego (Kłomnice, Rędziny i Mstów) przeszła trąba powietrzna, niszcząc ok. 150 budynków oraz raniąc 7 osób. Wiatr zniszczył również zabudowania i odciął od świata wieś Skotniki w gminie Aleksandrów (województwo łódzkie).
*****
PONIEDZIAŁEK, 20 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
11.00 – Konferencja prasowa oraz podpisanie umowy przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i Opolu oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach w sprawie dofinansowania lotów patrolowo-gaśniczych.
11.30 – Briefing prasowy z udziałem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg oraz wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła nt. realizacji projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19”.
13.30 – Briefing prasowy z udziałem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg nt. wsparcia dla pracowników i pracodawców w ramach Tarczy Antykryzysowej.