Klasztor na Świętym Krzyżu po raz kolejny zmienił się dziś w świątynię muzyki. W ramach II Letniego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne”, odbył się koncert młodego niemieckiego artysty – Thomasa Corneliusa.
Organista, pianista, klawesynista, muzyk filharmonii w Habsburgu zaprezentował dziś repertuar klasyczny – w programie pod tytułem „Kod mistrzów” zagrał dzieła Bacha, Buxtehuda, Rachmaninowa, a także własne utwory. Thomas Cornelius jest bowiem kompozytorem, autorem muzyki do ponad 30 filmów dla niemieckiej telewizji.
Jak powiedziała Magdalena Kusztal z Fundacji im. Edwarda Kusztala w Kielcach, która organizuje wydarzenie, festiwal ma na celu popularyzowanie szeroko pojętej kultury, poprzez przez muzykę i sztukę sakralną. Święty Krzyż jest miejscem wyjątkowo duchowym, w którym nawet ci turyści, którzy przyjeżdżają tu tylko ze względu na architekturę, czy historię ulegają jego czarowi i czują mistycyzm, w którym można się poczuć blisko Boga.
Thomas Cornelius powiedział, że Święty Krzyż to miejsce magiczne, gdzie można poczuć magię sacrum i profanum, i jeśli kiedyś otrzyma zaproszenie, na pewno tu wróci. Był również zachwycony organami. Jego zdaniem, mechaniczny instrument pozwala na lepszy kontakt z muzyką.
Obecna na koncercie wiceminister sportu, poseł Anna Krupka, powiedziała, że Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne” jest doskonałą promocją regionu. Muzyka w tak wyjątkowych miejscach przyciągnie nie tylko mieszkańców naszego województwa, ale turystów i melomanów z całej Polski. Przyciąga również miejsce, zdaniem wiceminister, bastion polskości, chrześcijaństwa i naszej kultury.
To nie ostatnia okazja, by obcować z niezwykłą muzyką w niezwykłym otoczeniu. W przyszłą sobotę, 25 lipca, na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu będzie można wysłuchać muzyki znanych wiedeńczyków – Straussów.
Zwieńczeniem tegorocznego festiwalu będzie koncert, który odbędzie się u dominikanów, czyli w kościele świętego Jakuba w Sandomierzu. W otoczeniu wspaniałych winnic będzie można posłuchać dwóch mistrzów – Krzysztofa Pendereckiego i Fryderyka Chopina. Ciekawostką jest fakt, że utwory będą wykonywane na skrzypcach.
Nowością tegorocznej edycji „Ucha Igielnego” jest niepowtarzalna możliwość nocnego zwiedzania świątyń po zakończonym koncercie. Dodatkową zachętą niech będzie fakt, że udział w koncertach jest bezpłatny. Istnieje jednak konieczność zachowania reżimu sanitarnego.