Instytut Pamięci Narodowej upamiętni obrońców ojczyzny z 1920 roku. W przeddzień setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, na budynku kieleckiego ratusza zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona ochotnikom biorącym udział w walkach z bolszewikami.
Jak informuje Dorota Koczwańska-Kalita naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, miejsce odsłonięcia tablicy nie jest przypadkowe.
– W budynku ratusza znajdował się jeden z punktów werbunkowych dla ochotników w 1920. Takich punktów w Kielcach było kilka, między innymi także przy ulicy Sienkiewicza, która wówczas nazywała się ulicą Kolejową. Łącznie w województwie kieleckim do zasilenia szeregów Armii Ochotniczej zgłosiło się około 9,7 tys. ochotników – dodaje.
Naczelnik kieleckiej delegatury IPN wyjaśnia, że w 1920 roku zagrożona nawałą bolszewicką Polska dopiero kształtowała swoje granice. Wówczas Józef Piłsudski zwrócił się z apelem do społeczeństwa, aby wszyscy, którym leży na sercu dobro ojczyzny i jej niepodległość zasilali szeregi Armii Ochotniczej.
– Na ten apel odpowiedziało około 100 tys. osób, z różnych stowarzyszeń czy ugrupowań, zarówno akademickich, żołnierskich, ale także rzemieślniczych. Był to nieprawdopodobny zryw. W skali całego kraju najwięcej ochotników ok. 30 tys. zgłosiło się z ówczesnego województwa warszawskiego – dodaje.
Dorota Koczwańska-Kalita podkreśla, że Bitwa Warszawska jest symbolem nie tylko obrony niepodległości odradzającego się kraju, ale także symbolem zwycięstwa w starciu cywilizacyjnym. Wygrana w 1920 roku powstrzymała pochód rewolucji bolszewickiej na zachód, dzięki czemu Polska obroniła Europę przed komunizmem.
Na tablicy znajdzie się napis: „W 100. ROCZNICĘ UTWORZENIA ARMII OCHOTNICZEJ W HOŁDZIE OCHOTNIKOM, KTÓRZY W CHWILI ŚMIERTELNEGO ZAGROŻENIA OJCZYZNY STANĘLI W SZEREGACH ARMII OCHOTNICZEJ DO WALKI Z BOLSZEWICKIM NAJAZDEM”.
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Armię Ochotniczą na budynku urzędu miasta, przy kieleckim rynku odbędzie się 14 sierpnia. Urząd miasta miał tam swoją siedzibę także w roku 1920, kiedy w sali rady miejskiej działał punkt werbunkowy Armii Ochotniczej. Uroczystość będzie połączona z wystawą „Bij Bolszewika” przedstawiającą reakcję polskiego społeczeństwa ówczesnego województwa kieleckiego na wydarzenia z lipca i sierpnia 1920 roku.
Instytut Pamięci Narodowej w ramach uczczenia setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej zaplanował szereg wydarzeń w całym kraju. W najbliższym czasie w kilkunastu miejscach w Polsce, gdzie przed stu laty znajdowały się komisje werbunkowe dla ochotników nastąpi uroczyste odsłonięcie tablic pamiątkowych. Te pojawiły się już m.in. w Warszawie, a zostaną odsłonięte także w Sosnowcu, Suwałkach czy Wrocławiu.