Pierwszy przeszczep nerki w regionie świętokrzyskim wykonali lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Zabieg został wykonany 2 lipca w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej. Szpital poinformował o tym na swoim profilu na portalu społecznościowym.
Profesor Stanisław Głuszek, kierownik kliniki oraz rektor elekt Uniwersytetu Jana Kochanowskiego informuje, że chora jest aktualnie w dobrym stanie. Nerka rozpoczęła pracę.
– Pacjentka jest przygotowywana do wypisu ze szpitala, ale musimy jeszcze ustalić zasady postępowania po zakończonej hospitalizacji – wyjaśnia profesor.
Kobieta ma 58 lat. Jest mieszkanką województwa świętokrzyskiego. Była dializowana przez 5 lat. Zaproponowano jej przeszczep. Transplantacja była możliwa, dzięki przeprowadzonemu wcześniej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym pobraniu narządów. Zespół podkreśla wspaniałą postawę rodziny dawcy, która zgodziła się na to, by doszło do pobrania organów. Dawca, za życia, również nie sprzeciwił się ich oddaniu po śmierci. Pobrano od niego: nerki, serce i wątrobę. Dawca i jego bliscy uratowali tym samym, życie kilkorga osób.
Przy przeszczepieniu nerki obecnych było kilkanaście osób: zespół chirurgów, w tym ze specjalizacją z transplantologii, anestezjolodzy, instrumentariuszki, pielęgniarka anestezjologiczna. Byli to: dr n. med. Jacek Bicki, prof. Stanisław Głuszek, lek. Jakub Kuchinka, lek. Magdalena Kołomańska, anestezjolodzy: lek. Grażyna Markowska, lek. Tomasz Buda, pielęgniarki: mgr Marzena Piasecka, mgr Bożena Jamróz, mgr Iwona Kulińska.
Profesor Stanisław Głuszek przypomina, że przygotowania do uruchomienia w Szpitalu Zespolonym w Kielcach ośrodka transplantacji nerek trwały 2 lata.
– W pierwszej kolejności otworzono Poradnię Transplantacyjną, a następnie sprostaliśmy kolejnym wymaganiom: przeszliśmy audyty, aby uzyskać niezbędne zgody do rozpoczęcia procedury transplantacji nerek – podsumowuje profesor.