Komary to nic nadzwyczajnego – były, są i będą. Ale kiedy jest ich bardzo dużo, stają się dokuczliwe. Tak jak teraz. Po spokojnej wiośnie mamy plagę komarów. Kąsają, bzyczą i irytują, przez co uprzykrzają życie.
Co możemy wykorzystać w nierównej walce z tymi krwiopijcami? Jakie mają Państwo skuteczne sposoby na komary?
Zachęcamy do udziału w audycji pod nr tel: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
*****
Dziś jest czwartek, 16 lipca, 198. dzień roku. Do końca roku pozostało 168
Wschód słońca: 04:37
Zachód słońca: 20:46
Dzień trwa 16 godz. 09 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 32 minuty.
Imieniny obchodzą: Andrzej, Atenogenes, Bartłomiej, Benedykt, Carmen, Dzierżysław, Dzirżysława, Ermegarda, Eustacjusz, Eustazja, Eustazjusz, Eustazy, Faust, Irmegarda, Kanmił, Maria, Marika, Ryta, Stefan, Walenty i Walentyn.
*****
Przysłowie na dziś „W lipcu gdy służą pogody, bój się wielkiej wody”
*****
CZWARTEK, 16 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1944 r . – II WOJNA ŚWIATOWA:
– Oddział partyzancki Mieczysława Tarchalskiego „Marcin” (Obwód Włoszczowa) – podczas walki z Niemcami (nie wiemy w jakich okolicznościach) ranny zostaje żołnierz II plutonu kpr. Tadeusz Szypura „Burza”.
– ukazał się ostatni numer redagowanej i kolportowanej w Ostrowcu Świętokrzyskim konspiracyjnej „Gazety Ściennej”.
*****
CZWARTEK, 16 LIPCA: W POLSCE
1401 r. – Anna Cylejska przybyła do Krakowa w celu zawarcia ślubu z królem Władysławem II Jagiełłą, który jednak na jego prośbę został przełożony,
1690 r. – spłonęła bazylika jasnogórska,
1770 r. – bitwa wojsk Konfederacji Barskiej pod Białymstokiem,
1903 r. – rozpoczęto budowę szlaku turystycznego Orla Perć w Tatrach,
1919 r. – zwycięstwem wojsk polskich zakończyła się wojna polsko-ukraińska,
1936 r. – w wypadku lotniczym w Gdyni zginął gen. Gustaw Orlicz-Dreszer (ur. 2 października 1889 r.), kawalerzysta Legionów Polskich, wybitny dowódca WP w wojnie polsko-bolszewickiej, jeden z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, dowódca wojsk Marszałka w czasie przewrotu majowego, Inspektor Armii, inspektor obrony powietrznej państwa.
*****
CZWARTEK, 16 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Sejm ma dziś, w ostatnim dniu posiedzenia, m.in. wysłuchać informacji „w sprawie zaangażowania instytucji państwa w proces wyborczy w czasie wyborów prezydenta RP, w tym organizacji wyborów przez MSZ, wykorzystania alertu RCB rozsyłanego przed II turą wyborów oraz zaangażowania mediów publicznych”. O przedstawienie przedstawienia takiej informacji wnioskował do szefa rządu klub Koalicji Obywatelskiej.
Ponadto posłowie mają dziś zadawać pytania przedstawicielom rządu dotyczące m.in. nieprawidłowości przy podpisywaniu i realizacji umowy na zakup 1241 respiratorów, pomocy dla osób i samorządów poszkodowanych w wyniku lokalnych powodzi, czy w sprawie osób z niepełnosprawnością po 18. roku życia, które nie zostały ujęte w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym.
W Sejmie mają się dziś także odbyć głosowania m.in. nad poprawkami Senatu do ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Jedna z nich zakłada rozszerzenie do końca 2021 r. wsparcia przedsiębiorców w trudnej sytuacji ekonomicznej na skutek pandemii – dofinansowanie ma pochodzić z funduszu COVID-19.
Głosowane mają być także senackie poprawki do nowelizacji m.in. ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Jedna z nich – negatywnie zaopiniowana przez sejmową Komisję Zdrowia – odnosi się do kwestii klauzuli sumienia. W nowelizacji zniesiono obowiązek wskazywania przez lekarza, w przypadku powołania się na klauzulę sumienia i odmowy wykonania świadczenia, innego lekarza lub podmiotu, który je zrealizuje. Senat proponuje, by lekarz mógł powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, ale miał obowiązek zanotować ten fakt w dokumentacji medycznej.