Ogromny księgozbiór profesora Wiktora Weintrauba, byłego wykładowcy Uniwersytetu w Harvardzie, trafił do biblioteki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Andrzej Antoniak, dyrektor kieleckiej książnicy, mówi, że w kolekcji znajduje się wiele cennych tytułów, ale na razie nie wiadomo ile dokładnie woluminów liczy zbiór.
– Dopiero jak wypakujemy książki z pudeł będziemy znali ich dokładną liczbę. Na razie możemy powiedzieć, że trafiło do nas 3,5 tony publikacji. To przekłada się na kilka tysięcy tytułów. Głównie jest tu historia literatury, są też polonica, książki wydane w Stanach Zjednoczonych, tytuły z XIX wieku. Generalnie jest to bardzo bogaty zbiór historyka, badacza literatury – informuje Andrzej Antoniak.
Profesor Wiktor Weintraub urodził się w 1908 roku w Zawierciu. W latach 1941-1942 pracował w służbie dyplomatycznej rządu Władysława Sikorskiego. Po wojnie przez Palestynę i Anglię trafił do Stanów Zjednoczonych. Tam wykładał slawistykę i polonistykę na Uniwersytecie Harvarda. Zmarł 14 lipca 1988 roku.
Jak mówi Andrzej Antoniak o przekazaniu księgozbioru UJK zdecydowała w swoim testamencie wdowa po profesorze, Marylina Weintraub. Przekonał ją do tego absolwent kieleckiej uczelni profesor Zdzisław Pietrzyk, dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej.
– On ten księgozbiór znał, znał panią Marylinę, był w USA. Zaproponował, że archiwum profesora Weintrauba weźmie Biblioteka Jagiellońska, natomiast z ówczesnym dyrektorem Biblioteki Uniwersyteckiej UJK, Henrykiem Suchojadem, uzgodnił, że do Kielc trafi księgozbiór profesora. Wpływ na to ma fakt, że Wiktor Weintraub był badaczem życia i twórczości naszego patrona Jana Kochanowskiego – wyjaśnia Andrzej Antoniak.
Najcenniejsze książki z kolekcji profesora Wiktora Weintrauba, w tym książki z autografami wybitnych naukowców i pisarzy, zostaną zaprezentowane na wystawie, którą biblioteka uniwersytecka chce zorganizować jesienią.