Ciepło i wilgoć to główne czynniki sprzyjające rozmnażaniu się komarów, dlatego właśnie latem te owady stanowią dla nas największy problem. Jak w takim razie ustrzec się nieprzyjemnego ukąszenia?
Trzeba wyposażyć się w jeden z wielu dostępnych na rynku preparatów i stosować go bezpośrednio na ciało. Należy też unikać zacienionych miejsc w pobliżu wody – radzą eksperci. Kielczanie skarżą się na drażniące owady, które skutecznie psują możliwość relaksu, szczególnie w pobliżu wody.
– Lepiej odpoczywać w zabudowie miejskiej, niż np. nad rzeką. Nie pomagają żadne preparaty – skarżyli się w rozmowie z Radiem Kielce.
Farmaceuci radzą, żeby zwracać uwagę, czy w preparacie przeciwko komarom znajduje się składnik o nazwie deet. Im większa jego zawartość, tym produkt jest skuteczniejszy.
– Są opaski i bransoletki odstraszające komary. Mamy też naklejki, nasączone preparatem, które można nakleić na wózek dziecięcy i w ten sposób pozbyć się owadów – mówiła nam farmaceutka z apteki w Galerii Korona.
Ze względu na swoje upodobania, komary stanowią szczególne zagrożenie w strefach tropikalnych, gdzie panuje bardzo wysoka temperatura i częste okresy deszczowe. Występujący w Polsce komar widliszek potrzebuje do życia temperatury, wynoszącej przynajmniej 16 stopni. Dr hab. Małgorzata Jóźwiak, biolog z Europejskiego Centrum Kształcenia Podyplomowego podkreśla, że Polska ze względu na swoje położenie geograficzne jest w szczęśliwej sytuacji, dlatego że nawet latem, gdy okres wegetacyjny trwa w pełni, temperatura nocą spada poniżej nielubianej przez komary bariery 16 stopni, co skutecznie powstrzymuje ich rozmnażanie.
W ciągu dnia, gdy jest sucho, a temperatura rośnie, owady chowają się najczęściej w roślinności przybrzeżnej, wzdłuż rzek, ale również wokół oczek wodnych. Dlatego warto pamiętać, że budując oczka wodne na podwórku, stwarzamy idealne miejsce rozmnażania się komarów.
Mimo, że postrzegamy komary jako szkodniki, mają istotne miejsce w ekosystemie i są potrzebne do jego sprawnego funkcjonowania. Jak mówi dr hab. Małgorzata Jóźwiak, komary są istotnym ogniwem łańcucha pokarmowego, stanowią jeden ze składników pożywienia dla ptaków owadożernych, m.in. jerzyków.
Najbardziej narażeni na ataki tych owadów jesteśmy w godzinach popołudniowych i wieczornych.