Już 5 tys. lat przed naszą erą, w okolicy dzisiejszych Częstocic mieszkali ludzie. Takie wnioski można wysnuć, dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym w okolicy pałacu Wielopolskich. Archeolodzy odkryli tam ślady tzw. kultury malickiej z samego początku neolitu.
Badacze z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim odkryli ślady osadnictwa sprzed kultury amfor kulistych, czyli właśnie z okolic 5 tysiąclecia przed naszą erą – informuje Kamil Kaptur.
– Ten obiekt, który odkryliśmy, ma kształt wydłużonego owalu. Na jego dnie złożone były cztery naczynia, z czego trzy zachowały się w całości. Przepiękne dwa pucharki i jedna tzw. misa na pustej nóżce, charakterystyczna dla kultury malickiej. To także dwie płyty szlifierskie – informuje Kamil Kaptur.
Archeolodzy nie odnaleźli żadnych szczątków ludzkich. Gleba, którą pobrano do badania na obecność fosforu ma wykazać, czy w wykopie faktycznie złożone było ciało. Jak przypuszcza Kamil Kaptur, szczątki albo się nie zachowały, albo po prostu był to symboliczny grób.
– To była kultura związana z tzw. kulturami naddunajskimi, czyli z grupami ludności pierwszych rolników, które przybyły na nasze ziemie zza Karpat. Kultura istotna, która odegrała wielką rolę we wprowadzaniu nowych technik rolnictwa i hodowli – mówi Kamil Kaptur.
Na stanowisku w Częstocicach, w niewielkim wykopie o powierzchni 10 metrów kwadratowych archeolodzy znaleźli pamiątki z przestrzeni kilku tysięcy lat. Kolejne badania rozpoczną się za kilka dni.