Brytyjski sekretarz ds. ochrony środowiska, Michael Gove apeluje o usunięcie progów zwalniających. Jego zdaniem konieczność zwolnienia przed nimi oraz przyspieszenia za nimi powoduje zwiększoną emisję substancji szkodliwych. Gove uważa, że warto rozważyć usunięcie progów zwalniających.
41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
PROGI ZWALNIAJĄCE - SZKODZĄ, CZY PRZYNOSZĄ POŻYTEK?
- TAK, ALE POWINNY BYĆ INSTALOWANE TYLKO TAM, GDZIE NAPRAWDĘ SĄ POTRZEBNE (41%)
- NIE, BO PIRACI DROGOWI I TAK NIE ZWRACAJĄ NA ANIE UWAGI (19%)
- TRUDNO ORZEC, BO MAJĄ SWOJE ZALETY, ALE I WADY (16%)
- TAK, BO ZMUSZAJĄ DO ZDJĘCIA NOGI Z GAZU (13%)
- NIE, BO ZANIECZYSZCZAJĄ ŚRODOWISKO I POWODUJĄ HAŁAS (13%)
*****
Dziś jest wtorek, 14 lipca, 196. dzień roku. Do końca roku pozostało 170
Wschód słońca: 04:35
Zachód słońca: 20:48
Dzień trwa 16 godz. 13 min.i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 28 minuty.
Imieniny obchodzą: Angelina, Bohdan, Damian, Dobrogost, Feliks, Fokas, Franciszek, Henryk, Herakles, Jakub, Kamil, Kosma, Marcelin, Tuskana, Ulryk i Wincenty.
*****
Przysłowie na dziś „Upały lipcowe wróżą mrozy styczniowe”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Łapania za Pupę
*****
WTOREK, 14 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1944 r. – Remigiusz Kordecki „Ren” z oddziału partyzanckiego „Wybranieccy” wysłany z meldunkiem do Komendy Obwodu w Kielcach został przez Niemców złapany i powieszony w Domaszowicach.
1951 r. – „Sztandar Młodych” i „Słowo Ludu” opublikowały socrealistyczny wiersz autorstwa Wiktora Woroszylskiego, który pisał o trzech członkiniach ZMP z Ostrowca Św. słynących z tego, że jako przodowniczki pracowały na tokarkach tzw. metodą Żandarowej.
1955 r. – do użytku oddano drogę łączącą Ostrowiec Św. z Denkowem
WTOREK, 14 LIPCA: W POLSCE
1520 r. – Wojna pruska: załoga krzyżacka w Braniewie dokonała niespodziewanego wypadu na szaniec oblegających miasto wojsk polskich, które straciły 120 zaciężnych.
1826 r. – Runęła wieża lwowskiego ratusza, niszcząc znaczną część obiektu i grzebiąc pod swymi gruzami 8 osób.
1894 r. – w tajnej drukarni w Lipniszkach na Wileńszczyźnie wydrukowano pierwszy numer „Robotnika”, pisma konspiracyjnego wydawanego przez Polską Partię Socjalistyczną i redagowanego m.in. przez Józefa Piłsudskiego, Aleksandra Sulkiewicza i Stanisława Wojciechowskiego. W celu wprowadzenia w błąd policji rosyjskiej, jako datę wydania podano czerwiec, a miejsce wydania – Warszawę.
1916 r. – Józef Haller objął dowództwo nad II Brygadą Legionów Polskich.
1917 r. – z polecenia władz niemieckich aresztowano czołowych piłsudczyków stawiając im zarzut przygotowywania powstania. Wśród aresztowanych znaleźli się m.in. Wacław Jędrzejewicz, Stefan Pomarański, Adam Skwarczyński i Wojciech Stpiczyński.
1920 r. – Wojna polsko-bolszewicka: oddziały polskie po walkach z Litwinami i bolszewikami zostały wycofane z Wilna.
WTOREK, 14 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dziś w Pałacu Prezydenckim szef litewskiego rządu Saulius Skvernelis odbierze z rąk prezydenta Andrzeja Dudy jedno z najwyższych odznaczeń państwowych – Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP – w uznaniu za zasługi i wkład w zacieśnianie dialogu obu krajów.
Jak poinformował PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski, przywódcy odbędą również rozmowy poświęcone współpracy Polski i Litwy w wymiarze bilateralnym, regionalnym i na forach organizacji międzynarodowych.
Saulius Skvernelis spotka się również premierem Mateuszem Morawieckim.
Wizyta szefa litewskiego rządu będzie miała miejsce w przeddzień obchodów 610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, w których wezmą udział prezydenci Andrzej Duda i Gitanas Nauseda, jak również premierzy obu krajów Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis oraz Wielki Mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie Frank Bayard.
# # #
Minister obrony Mariusz Błaszczak spotka się dziś w Warszawie z sekretarzem wojsk lądowych USA Ryanem McCarthym. Tematem rozmów mają być perspektywy dalszej współpracy wojskowej, w tym szczegóły zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, zadeklarowanej w ubiegłym roku przez prezydentów Stanów Zjednoczonych i Polski.
Wizyta zbiegnie się z początkiem amerykańskiego ćwiczenia wojskowego na terytorium Polski, w ramach którego na poligonie drawskim będzie ćwiczyć 500 żołnierzy amerykańskiej jednostki pancernej.