Renowacja zabytkowej „Opatówki”, modernizacja schroniska młodzieżowego, czy adaptacja starego budynku urzędu gminy na punkt pocztowy i dom seniora – to tylko niektóre z działań zaplanowanych do wykonania w Nowej Słupi. Gmina na ten cel otrzymała ponad 4 mln złotych.
Podpisanie umowy na rewitalizację Nowej Słupi. Na zdjęciu (od lewej): Mirosław Gębski – starosta kielecki, Renata Janik – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego, Edyta Durak – skarbnika gminy, Andrzej Gąsior – burmistrz Nowej Słupi. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Dofinansowanie pochodzi z Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Dziś umowę na realizację projektu podpisali marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i burmistrz Nowej Słupi, Andrzej Gąsior.
Andrzej Bętkowski podkreślił, że działania rewitalizacyjne są niezwykle ważne dla wielu gmin.
– Przywracamy klimat tych miejscowości nawiązując do ich tradycji, a jednocześnie staramy się, by te miejsca po zakończeniu rewitalizacji były jak najbardziej przyjazne mieszkańcom i turystom – podkreśla.
Jak dodał marszałek, Nowa Słupia zyska nowe możliwości, a turyści, którzy tu coraz chętniej przyjeżdżają, będą mieć lepsze warunki do odpoczynku oraz pielgrzymowania do sanktuarium na Świętym Krzyżu.
Z otrzymanej dotacji cieszy się burmistrz Nowej Słupi, Andrzej Gąsior. Wyjaśnia, że dzięki wsparciu wypięknieje ulica Świętokrzyska. Droga, która od setek lat jest fragmentem szlaku królewskiego.
– Chcemy zmienić jej estetykę, by była rozpoznawalna, a Nowa Słupia tym samym zyskała atut turystyczny – wyjaśnia.
– Projekt przewiduje przebudowę ulicy i modernizację nawierzchni, chodników, oświetlenia. Ostateczny kształt będzie wynikał z założeń projektu architektonicznego, konkursowego. Zmodernizowane zostaną też obiekty, które znajdują się przy Świętokrzyskiej – dodaje burmistrz.
W budynku „Opatówki”, której historia sięga XVIII wieku zostanie zmieniony dach, powstanie taras widokowy, a nowego charakteru nabierze skarpa, na której stoi budowla. Z kolei swoje przeznaczenie zmieni dawny budynek urzędu gminy, gdzie swoją siedzibę będą mieć między innymi poczta i dom seniora.
Dzięki współpracy z kieleckim starostwem powiatowym unowocześnione zostanie Powiatowe Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Nowej Słupi, które samo w sobie jest wyjątkowe. Powstało w okresie międzywojennym i jest zaliczane do grona najstarszych schronisk w Polsce.
Starosta kielecki, Mirosław Gębski zaznacza, że remont przyczyni się do zwiększenia potencjału turystycznego tego obiektu.
– Teraz turyści oczekują innego standardu. Na przykład żeby łazienka była w pokoju, a nie wspólna. Akurat to schronisko ma obłożenie, bo ma dobrą lokalizację, ale myślę, że po remoncie będzie jeszcze bardziej atrakcyjne dla turystów – zaznacza.
Zresztą miejsc dla turystów przybędzie, ponieważ w ramach projektu, dzięki współpracy z prywatnym przedsiębiorcą, zostanie zaadaptowane poddasze „Karczmy Mnicha” na pokoje dla turystów.
Cały projekt „Rewitalizacja Nowej Słupi” jest wart prawie 5,4 mln złotych, z których gmina otrzymała 4,2 mln zł. Jego ukończenie jest zaplanowane na 2023 rok. Wcześniej przy ulicy Świętokrzyskiej powstaną nowe atrakcje turystyczne, które już są realizowane: Muzeum Starożytnego Hutnictwa i Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich.