Tegorocznym obchodom rocznicy pacyfikacji Michniowa towarzyszy wystawa „Pamiętam ten straszny dzień. Niemieckie represje na wsi polskiej w latach 1939- 1940” autorstwa Katarzyny Jedynak.
Wystawa dotyczy pierwszego okresu II wojny światowej. Opowiada o represjach, jakim polska wieś była poddana podczas kampanii 1939 roku, pokazuje represje na inteligencji na przełomie pierwszych lat wojny, a kończy się pacyfikacjami 1940 roku jako odwecie za działalność oddziału majora Hubala.
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum w Michniowie, ale także z niemieckich muzeów w Monachium, Dreźnie i Berlinie. Wykonywali je niemieccy żołnierze. Przedstawiają pacyfikacje z bliska.
– Żołnierze nie mieli pojęcia o tym, że dokumentują swoje zbrodnie, więc ujęcia pokazują wprost zbrodnie na polskiej ludności, mordowanie mieszkańców i niszczenie dobytku. Fotografie wykonywane przez polski wywiad były robione z ukrycia.
Katarzyna Jedynak zaznacza, że niemieckie muzea bardzo życzliwie odniosły się do pracy badawczej i udostępniły swoje zbiory polskim naukowcom. Niewykluczone, że przy innych wystawach będzie możliwość obejrzenia oryginałów zdjęć i dokumentów.
W tym momencie wystawa „Pamiętam ten straszny dzień. Niemieckie represje na wsi polskiej w latach 1939- 1940” prezentowana jest na zewnątrz mauzoleum.