W Pacanowie trwa 18. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej Japonia – Pacanów 2020 pod hasłem „Mistrzowie Słowa i Dźwięku”. A to oznacza, że organizatorzy promują w tym roku japońską kulturę.
Z uwagi na pandemię, obostrzenia i bezpieczeństwo najmłodszych impreza odbywa się w zmienionej formule.
– Po raz pierwszy w historii wydarzenia nie przeszedł barwny korowód bajkowy. Mimo to w programie festiwalu znalazło się mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych – mówi Patrycja Stal z Europejskiego Centrum Bajki.
– To głównie warsztaty kreatywne, artystyczne, edukacyjne. To m.in. kaligrafia japońska, kowalstwo artystyczne, garncarskie, ceramiczne, japońskie wachlarze, lampiony, orgiami. Ponadto warsztaty cyrkowe w wykonaniu krakowskiego akrobaty Mikołaja Kubowicza, komika cyrkowego Pana Pedrro oraz sztuki cyrkowe. Mamy też zajęcia wokalne i teatralne on-line. Prowadzą je m.in. Daniel Arbaczewski, Ewa Lubacz, Anna Iwasiuta-Dudek czy Tomasz Karolak - wymienia.
Ci, z którymi rozmawiała nasza reporterka podkreślali, że warto było przyjechać do Pacanowa i że nie był to stracony czas. Zarówno rodzice jak i ich pociechy byli zachwyceni. Wspólnie podkreślali, że tego typu wydarzenia wiele wnoszą do rozwoju dzieci i ich edukacji.
Za tydzień, organizatorzy zapraszają na warsztaty chemiczne tj. musujące kule, pokazy chemiczne, zajęcia z robotyki m.in. strefa LEGO, Robotyczna kobra, Archeolodzy i Zgraja Robotów, Zawody Sumo Robotów czy warsztaty parzenia herbaty w stylu japońskim.
Z kolei za dwa tygodnie odbędą się warsztaty decoupage, które poprowadzą panie ze Stowarzyszenia Kobiet Kreatywnych. Będą także zajęcia twórcze: rybki Koina na patyku, japońskie wachlarze, lampiony, origami oraz m.in. warsztaty hutnicze z Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno.
Europejskie Centrum Bajki zaprasza w lipcowe weekendy, w godzinach 13.00 – 17.00.
Warto dodać, że w tym roku bajkowy bohater kończy 87 lat. Patronat nad festiwalem objęła Ambasada Japonii w Polsce.