W niedzielę, 12 lipca przypada 77. rocznica pacyfikacji wsi Michniów. Po raz trzeci będzie wówczas obchodzony Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. O krwawych wydarzeniach z 1943 roku przypomina film, przygotowany przez Muzeum Wsi Kieleckiej. Film dostępny jest na naszej stronie.
W dokumencie znalazły się wypowiedzi: Zofii Cisek – świadka pacyfikacji Michniowa, Wojciecha Kolarskiego – Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, dr Jarosława Szarka – Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab Piotra Wawrzyka – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, posła Krzysztofa Lipca – lidera świętokrzyskich struktur PiS oraz Andrzeja Bętkowskiego – Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Film powstał w ramach projektu, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jak podkreśla Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, w tym roku upamiętnienie wydarzeń sprzed 77 lat będzie miało inną niż do tej pory formułę. Ze względu na pandemię, w trosce o bezpieczeństwo uczestników, nie odbędą się oficjalne uroczystości przy mogile pomordowanych.
Osoby i delegacje, które pragną oddać hołd poległym mieszkańcom Michniowa oraz wsi polskich spacyfikowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, będą mogły w dniach 12 i 13 lipca złożyć wieńce i pomodlić się przy grobie.
– Pracownicy mauzoleum udostępnią księgę pamiątkową, więc każda delegacja będzie mogła się do niej wpisać i zostawić ślad swojej obecności. Nie zapraszamy na konkretną godzinę, żeby uniknąć zgromadzenia, ale wszyscy w tych dniach będą mile widziani. Zapraszamy do Michniowa – podkreśla.
Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Michniów to miejscowość w Górach Świętokrzyskich, w której hitlerowski okupant w dniach 12-13 lipca 1943 roku zamordował 204 osoby. Najmłodsza ofiara pacyfikacji – Stefanek Dąbrowa miał zaledwie 8 dni.