Kot i pies w roli tajnych agentów wyruszą śladami Gerdy i Kaja, Królowa Śniegu będzie rapowała, a to wszystko w plenerach Kielc. W stolicy regionu powstaje spektakl „Królowa Ś.”. Przygotowuje go Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”.
Przedstawienie jest oparte na tekście Mariusza Babickiego. Reżyserią zajęła się młoda, ale już uhonorowana reżyser Aleksandra Skorupa. Jak wyjaśnia, „Królowa Ś.” to kryminalna wersja znanej baśni.
– Dwójka bohaterów: kot i pies, z nadania Andersena, próbują rozwikłać zagadkę zniknięcia Kaja i śpiączki Gerdy. Całość kręcimy trochę w estetyce hip-hopowej, w plenerach, w Bazie Zbożowej. Będą rapowane piosenki, które nagrywamy w studiu. To będzie kielecka wersja „Królowej Ś.” – podkreśla. Reżyserka wyjaśnia, że nie chciała robić zwykłego czytania. – Postanowiliśmy wyjść poza ramy teatru, zrobić coś na kształt filmu – tłumaczy.
Z takiej formy pracy cieszy się aktorka, Małgorzata Oracz, która wciela się w rolę tytułowej bohaterki. Zresztą nie po raz pierwszy gra tę postać. – Jestem Królową Ś. – prawdziwą, najprawdziwszą. Jest samotna, wiec szuka dziecka, przyjaciela, kogoś, kto pomoże jej sympatycznie spędzić czas w jej lodowym zamku, ale niestety jest taka zaborcza, że jej się to nie udaje – mówi.
W tej realizacji baśni występuje też Zdzisław Reczyński. – W tej dość swobodnej wariacji na temat Królowej Śniegu przypadło mi w udziale zagrać rolę Andersena właśnie. Śledzę wydarzenia za pomocą agentki Cooper, która jest kotką i psa sznaucera – Holmesa. Wynająłem ich, żeby tropili losy Kaja – zdradza.
Aktor także miał już okazję być baśniopisarzem. – W „Calineczce”, którą realizowaliśmy na naszej scenie, także osobiście występował Andersen, który na oczach widzów tworzył tę Calineczkę, komentował zdarzenia, lub wymyślał, co dalej będzie – opowiada. – Choć dla wielu widzów kojarzymy się przede wszystkim z pracą na scenie przy ulicy Dużej w Kielcach, to mam doświadczenie w pracy na planie filmowym i lubię tę formę, ona wymaga zupełnie innej energii – dodaje.
W „Królowej Ś.” występują również: Andrzej Matysiak, Jolanta Kęćko, Anna Domalewska, Błażej Twarowski i Małgorzata Sielska. Za scenografię i realizację obrazu odpowiada Tomasz Schaefer, za muzykę – Michał Lazar, a za realizację dźwięku – Wojciech Niebelski.
Plan zdjęciowy potrwa kilka dni. Jak wyjaśnia Karolina Gregorczyk, specjalistka do spraw marketingu Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, efekty tych działań widzowie poznają dopiero w październiku, online.
– Projekt „Sztuk! Sztuk! To puka sztuka dla dzieci!” do tej pory był realizowany tradycyjnie, u nas na scenie. Aktorzy czytali na scenie, przed publicznością. Teraz te czytania będą przyjmować różną formę – tłumaczy.
Projekt „Sztuk! Sztuk! To puka sztuka dla dzieci!” jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.