Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Słupi Jędrzejowskiej, to miejsce, w którym prowadzone są badania i doświadczenia na zbożach, ziemniakach i innych roślinach uprawnych.
Stacja gospodaruje na 7 tys. poletek, zlokalizowanych w sumie na 126 hektarach.
Ewa Kotarska wyjaśnia, że pracownicy ośrodka sprawdzają, jak zachowują się rośliny w różnych warunkach klimatycznych i glebowych.
– Rolnik podejmując decyzję o wysiewie, posługując się naszymi wynikami badań ma możliwość sprawdzenia, jak roślina będzie zachowywała się np. na rędzinie czy na piasku gliniastym. Po to robimy badania i doświadczenia, aby rolnik mógł świadomie wybierać i nie musiał już eksperymentować – tłumaczy dyrektor stacji.
Zachęca przy tym rolników do konsultowania się i używania odmian, które przynoszą plon, a co za tym idzie pieniądze.
Rolnicy z powiatów jędrzejowskiego i włoszczowskiego spotkali się w Słupi z samorządowcami i ekspertami ośrodka. Na poletka doświadczalne przynajmniej raz w roku przyjeżdża Artur Piotrowski, rolnik z Sieńska. Dla niego to ważne miejsce, ponieważ zdobywa informacje, które pozwalają mu ograniczyć koszty produkcji.
– Z listy odmian zalecanych dowiadujemy się, które rośliny mniej chorują i są przeznaczone na nasz teren. Tu są rośliny już przetestowane i sprawdzone – podkreśla rolnik.
Spotkanie w stacji doświadczalnej odbyło się m.in z inicjatywy Artura Konarskiego, przewodniczącego komisji rolnictwa sejmiku województwa. Jak mówił, mimo, że w ostatnim czasie urząd marszałkowski zwiększył dofinansowanie stacji z 35 tys. do 60 tys. złotych, to oceniając zakres działalności, nadal jest to niewystarczające, w porównaniu z innymi województwami.
Senator Jacek Włosowicz z Solidarnej Polski podkreśla, że region świętokrzyski jest obszarem rolniczym, dlatego takie miejsca jak stacja w Słupi mają ważną rolę, ponieważ to miejsce, gdzie próbuje się najnowocześniejszych form upraw.
– Dzięki temu możemy zmierzać do nowoczesnego rolnictwa – podkreślał senator.
W całej Polsce jest 16 Stacji Doświadczalnych Oceny Odmian.