Relacje polsko-żydowskie będą tematem konferencji organizowanej przez Delegaturę IPN w Kielcach oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Pojawią się m.in. kwestie dotyczące badań nad pogromem w Kielcach w świetle literatury obcojęzycznej.
Relacje polsko-żydowskie w XX wieku budziły i budzą wśród historyków oraz specjalistów z innych dziedzin niesłabnące zainteresowanie naukowe. To przede wszystkim czasy okupacji niemieckiej i sowieckiej oraz lata powojenne.
Stulecia żydowskiej obecności w Polsce charakteryzowała niezwykła dynamika oraz wielość zjawisk od niczym nieskrępowanej swobody rozwoju kulturowego, religijnego zachowania tradycji po problemy niechęci i antysemityzmu. Na bariery wytworzone przez różnice językowe, wyznania, obyczajowości i kultury, nakładały się także obopólne stereotypy i uprzedzenia.
Współczesne stosunki polsko-żydowskie ukształtowane zostały poprzez pryzmat postaw społeczeństwa polskiego wobec dokonanej przez Niemców na polskiej ziemi zagłady, ale także pogromu w Kielcach z 1946 roku, czy wydarzeń marca 1968 roku.
Dyskusje wokół świadczenia pomocy Żydom w czasie niemieckiej okupacji, polskiej obojętności, denuncjacji i innych postaw niegodnych wywołują liczne spory naukowe i pozanaukowe. Próby opisania i zbadania trudnej przeszłości okazują się niewolne od fałszywych tez. Jednocześnie poszukiwanie nowych obszarów badawczych oraz ciągła weryfikacja zgromadzonej wiedzy są naturalnymi procesami towarzyszącymi naukowym przedsięwzięciom. Jest to jedyna droga zbliżania się do poznania dalekiej od czarno-białych ujęć prawdy o wzajemnych relacjach Polaków i Żydów.
Konferencja w systemie online odbędzie się 6 lipca o godzinie 10.00. Będzie dostępna na kanale IPNtv, stronie internetowej www.ipn.gov.pl oraz profilu facebookowym kieleckiej delegatury.