Jak przygotować wniosek dotyczący wymiany młodzieży, na jakie dofinansowanie można liczyć w ramach różnych programów unijnych – odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można poznać w Regionalnym Punkcie Informacyjnym, który rozpoczął działanie przy Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty. Urząd prowadzi go we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji.
Katarzyna Nowacka, wicekurator oświaty mówi, że po pomoc mogą zwracać się zarówno szkoły, jak i samorządy, ale też uczelnie wyższe.
– Punkt będzie działał we wtorki, a jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat programów unijnych – tłumaczy Katarzyna Nowacka.
Chodzi między innymi o programy: Erasmus + oraz Wiedza, Edukacja, Rozwój. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, z którą współpracuje kuratorium od 25 lat pomaga placówkom oświatowym w zdobywaniu unijnych funduszy. Była też koordynatorem wielu projektów, przyznano jej m.in. funkcję Narodowej Agencji Programu Erasmus+ na lata 2014-2020.
Katarzyna Nowacka mówi, że kuratorium chce, by po dofinansowanie unijne częściej i skuteczniej sięgały wiejskie szkoły. Punkt informacyjny ma w tym pomóc.
– Chcemy docierać do wszystkich środowisk edukacyjnych, zwłaszcza tych w małych miejscowościach, gdzie te programy nie były jeszcze realizowane – tłumaczy wicekurator.
Z powodu pandemii koronawirusa wymiana młodzieżowa między krajami jest wstrzymana, ale prawdopodobnie już w przyszłym roku szkolnym znów będzie możliwa.