Przedsiębiorcy nie muszą już składać wniosków o umorzenie pożyczek, przyznanych w ramach Tarczy Antykryzysowej. Po zmianach, pomoc staje się bardziej przystępna dla osób starających się o wsparcie. O dotacje mogą występować kolejne grupy pracodawców.
– To między innymi samorządowe instytucje kultury – mówi Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.
Dodaje, że mogą one zwrócić się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy. O dotacje mogą starać się też przedsiębiorcy, u których nastąpił spadek obrotów w wyniku pandemii koronawirusa, ale nie objęli pracowników przestojem ekonomicznym ani nie zmniejszyli im wymiaru czasu pracy.
Wnioski tych dwóch grup należy składać w Wojewódzkim Urzędzie pracy w Kielcach. Zmiany objęły także powiatowe urzędy pracy, gdzie mikroprzedsiębiorcy starali się o jednorazowe pożyczki w wysokości 5 tys. zł.
Zbigniew Brzeziński z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach informuje, że nie będą musieli składać dodatkowych wniosków o umorzenie pożyczki.
– Umorzenie będzie następowało automatycznie, na podstawie wpisu w KRS i Centralnym Rejestrze Ewidencji. Jeżeli przedsiębiorca utrzyma firmę przez 3 miesiące od otrzymania pożyczki, ta zostanie mu darowana – wyjaśnia.
Przygotowano też nowe instrumenty pomocowe. Z pożyczek w wysokości 5 tys. zł skorzystają organizacje pozarządowe. Dla parafii i diecezji przewidziano z kolei dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników.
Do tej pory, dzięki wsparciu z Tarczy Antykryzysowej w województwie świętokrzyskim ochroniono 56,600 miejsc pracy oraz 5,700 jednoosobowych działalności gospodarczych. Z pożyczek skorzystało 45 tys. firm.