Do czego mieszkańcy dawnej wsi kieleckiej używali jaśminu, forsycji, czy dzikiej róży, a także jakie właściwości miały rośliny rosnące w przydomowych ogródkach, na polach i w lasach – między innymi tego dowiedzą się spacerowicze, którzy odwiedzą Park Etnograficzny w Tokarni. Pracownicy skansenu tworzą tu pierwszą edukacyjną ścieżkę przyrodniczą.
Szlak będzie dostępny w nadchodzącym tygodniu. Tablice zostaną zamontowane w sektorach: wyżynnym, lessowym, nadwiślańskim, świętokrzyskim oraz w lesie.
Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej wyjaśnia, że ścieżka uatrakcyjni spacer po skansenie.
– Jest to ścieżka przyrodnicza, która opowiada o roślinności charakterystycznej dla naszego regionu, ale przede wszystkim pod kątem jej użyteczności dla mieszkańców dawnej wsi. Jeśli zobaczą państwo takie tablice, warto się zatrzymać i poczytać, jaką rolę spełniały prezentowane rośliny, a wykorzystywano je na rożne sposoby: w leczeniu, w kulinariach, w kosmetykach, a także w przemyśle – wymienia.
Opisowi towarzyszą piękne rysunki wykonane ręcznie przez Małgorzatę Pawlik z działu konserwacji Muzeum Wsi Kieleckiej.
Na razie w Parku Etnograficznym w Tokarni zostanie ustawionych 30 tablic, prezentujących te najciekawsze i najpopularniejsze rośliny, ale ścieżka została zaplanowana tak, aby można ją było w przyszłości rozbudować.