W Suchedniowie PKP PLK zainaugurowało w naszym województwie akcję „Bezpieczne Piątki i Bezpieczny Przejazd”.
– Chcemy uświadomić kierowców, że bezpieczeństwo podróży zależy od nich – mówiła Izabela Miernikiewicz z biura prasowego PKP PLK.
– Poprawie bezpieczeństwa służy tzw. „żółta naklejka”. To oznakowanie, które od 2018 roku znajduje się przy każdym przejeździe kolejowym w Polsce – informuje dyrektor Zakładu PKP PLK w Kielcach Grzegorz Łukasik.
Naklejka zawiera najważniejsze informacje dotyczące lokalizacji miejsca oraz numery służb alarmowych. Umieszczona jest po wewnętrznej stronie mechanizmu uruchamiającego rogatki lub na krzyżu świętego Andrzeja.
– Od początku trwania akcji, czyli przez minione dwa lata podróżni dzwonili prawie 6,5 tys. razy na numer alarmowy posiłkując się danymi umieszczonymi na żółtej naklejce – mówi Grzegorz Łukasik.
To daje okazję do zawiadomienia maszynisty w ciągu trzech minut o konieczności zwolnienia, czy wręcz zatrzymania pociągu. Wśród najczęściej spotykanych przewinień kierowców jest zbyt duża prędkość podczas przekraczania przejazdu i wymijanie slalomem zamykających się rogatek. Piesi z kolei skracają sobie drogę przechodząc przez tory w niedozwolonych miejscach.
– Warto pamiętać, że kiedy utkniemy między zamkniętymi rogatkami, należy opuścić przejazd wyłamując szlabany. One są tak skonstruowane, że w łatwy sposób pozwolą wyjechać na drogę. Koszt ich naprawy pokrywany jest z ubezpieczenia OC, a można ocalić życie – dodaje Artur Zagórski ze Służby Ochrony Kolei.
Akcja „Bezpieczne Piątki i Bezpieczny Przejazd” będzie prowadzona podczas wakacji na terenie całego kraju. Pracownicy przy najbardziej niebezpiecznych przejazdach będą informować o zasadach przekraczania torów, będą także informować o żółtej naklejce.