Coraz więcej kobiet decyduje się na studia na kierunkach technicznych. Z raportu „Kobiety na politechnikach”, który opublikowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wynika, że z roku na rok rośnie zwłaszcza liczba studentek kierunków związanych z nowymi technologiami i informatyką.
57 proc. ogólnej liczby studentów w Polsce to kobiety. Na publicznych uczelniach technicznych kształci się 36 proc. studentek, a kierunki informatyczne wybiera 15 proc. kobiet.
Na politechnikach udział pań w kierunkach związanych z nowymi technologiami wzrósł o 3 proc. (z 14 do 17 proc.), natomiast w niepublicznych szkołach technicznych o 4 proc. (z 9 do 13 proc.).
Jak informuje profesor Artur Maciąg, prorektor do spraw studenckich i dydaktyki Politechniki Świętokrzyskiej, w kieleckiej uczelni kształci się około 1600 studentek.
– Na chwilą obecną panie stanowią prawie 31 procent żaków. Oczywiście różni się to znacząco jeżeli chodzi o wydziały. Są takie, gdzie kobiet jest więcej niż mężczyzn. Przykładem jest Wydział Zarządzania i Modelowania Komputerowego, gdzie panie stanowią 52 procent studentów – informuje prorektor.
Jego zdaniem, rosnące zainteresowanie płci pięknej studiami technicznymi wiąże się z dobrą sytuacją absolwentów na rynku pracy. Znajdują oni pracę szybciej niż statystyczny absolwent kierunków humanistycznych.
W Politechnice Świętokrzyskiej ciągle są kierunki zdominowane przez płeć brzydszą. Przykładem może być elektrotechnika. Studiuje ją Magdalena Gawęcka. Na jej roku jest jeszcze tylko jedna kobieta. Jak podkreśla pani Magda, obie są traktowane tak samo jak studenci mężczyźni.
– Od zawsze interesowałam się bardziej technicznymi rzeczami, nie lubiłam siedzieć przy biurku w papierach. Zawsze lubiłam majsterkować. Elektrotechnikę wybrałam, bo interesuję się automatyzacją na przykład w zakładach pracy czy domach inteligentnych – tłumaczy Magdalena Gawęcka.
Jak dodaje, planuje rozpocząć studiowanie drugiego kierunku, tym razem związanego z samochodami i transportem.