Panie władzo, ja tylko… czyli wymówki kierowców. „Właśnie umyłem auto i jeżdżę szybko, by jak najprędzej wyschło” – usłyszał policjant, gdy zatrzymał kierowcę za zbyt szybką jazdę. Kierowcy, by się usprawiedliwić wymyślają najprzeróżniejsze historie.
Kontakt do nas: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 24 czerwca, 176. dzień roku. Do końca roku pozostało 200.
Wschód słońca: 04:18
Zachód słońca: 20:59
Dzień trwa 16 godz. 41 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 49 sekund.
Imieniny obchodzą: Danuta, Emilia, Jan, Janina, Jan Chrzciciel, Janisław, Jarosław, Longin, Longina, Romuald, Romualda, Symplicjusz, Symplicy, Teodulf i Wilhelm
*****
Przysłowie na dziś: „Chrzest Jana w deszczowej wodzie trzyma zbiory w przeszkodzie”
*****
Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę
Dzień Przytulania
*****
ŚRODA, 24 CZERWCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: oddział partyzancki Antoniego Hedy „Szary” siłą trzech plutonów opanował miasteczko, wystawił ubezpieczenia i przygotował odpowiednie siły do zablokowania ruchu Niemców. Przygotowano się w ten sposób do opanowania pociągu z amunicją. Niestety zamiast niego na stacji zatrzymał się inny skład z którego wyładował się niemiecki pododdział. Doszło do starcia podczas został ciężko ranny podchorąży Józef Świerczyński „Poranek”. Po wycofaniu się z miejscowości udzielono mu pomocy lekarskiej, ale mimo to zmarł.
Poległy pochowany został na partyzanckim cmentarzu koło Skarżyska. Cmentarz istnieje do dziś, ale na odnowionym grobie wkradł się błąd w dacie śmierci. Prawidłowa data to 25 czerwca 1943 r.
W odwecie za akcję Niemcy niedaleko od stacji kolejowej zamordowali w dniu 6 lipca 1944 roku 30 więźniów przywiezionych z więzienia w Kielcach.
*****
ŚRODA, 24 CZERWCA: W POLSCE
972 r. – Mieszko I pokonał w bitwie pod Cedynią wojska margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona.
1551 r. – w katedrze wileńskiej została pochowana królowa Polski i wielka księżna litewska Barbara Radziwiłłówna.
1941 r. – Masakry więzienne NKWD: rozpoczęły się ewakuacje więzień NKWD w Berezweczu i Wilejce, których konsekwencjami były tzw. „marsze śmierci”: Berezwecz-Taklinowa, w trakcie którego zginęło ok. 1-2 tys. więźniów i Wilejka-Borysów, w którego trakcie zginęło od 500 do 800 więźniów.
1946 r. – podczas obławy przeprowadzonej przez oddziały KBW, MO i UB pod Piotrówkiem na Mazowszu zginął legendarny dowódca oddziałów partyzanckich Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na Lubelszczyźnie mjr Marian Bernaciak ps. „Orlik”.
1972 r. – na górze Czcibor koło Cedyni odsłonięto Pomnik Polskiego Zwycięstwa nad Odrą.
2005 r. – z udziałem Prezydentów Polski i Ukrainy odbyło się we Lwowie otwarcie odbudowanego Cmentarza Obrońców Lwowa (Cmentarz Orląt), na którym pochowano blisko trzy tysiące obrońców Lwowa i Kresów Wschodnich w latach 1918-21. Cmentarz otwarty w 1921 r. był dewastowany od 1971 r. na polecenie władz sowieckich i zamieniony w wysypisko śmieci. Cmentarz był odbudowywany staraniem Polaków od 1989 r.
*****
ŚRODA, 24 CZERWCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Premier Mateusz Morawiecki odwiedzi dziś rano województwo śląskie. Około godz. 8.30 szef rządu złoży wizytę na terenie zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny w dolinie Odry. Planowana jest wypowiedź premiera dla mediów.
# # #
Dziś premier Mateusz Morawiecki udaje się do Łodzi; przed południem odwiedzi firmę SelfMaker, gdzie planowana jest jego wypowiedź dla mediów. Później uda się do Centrum Kreatywności Fabryka w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, a także teren budowy tunelu średnicowego. Tam również o godz. 13.35 przewidziano wystąpienie szefa rządu dla mediów.
# # #
Dziś kolejny dzień prezydenckiej kampanii wyborczej. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski odwiedzi województwo podkarpackie; w Rzeszowie weźmie udział w briefingu prasowym, po którym spotka się z lokalnymi organizacjami wiejskimi i mieszkańcami Jawornika; następnie odwiedzi Dębicę. Po południu Trzaskowski ponownie pojawi się w Rzeszowie, gdzie planowane jest jego wystąpienie i spotkanie z młodzieżą.
Niezależny kandydat Szymon Hołownia odwiedzi dziś województwo śląskie. W południe spotka się z mieszkańcami Katowic, później uda się do Dąbrowy Górniczej. Po południu w Częstochowie Hołownia będzie prowadził kampanię door to door, a wieczorem spotka się z mieszkańcami na Placu Władysława Biegańskiego.
Kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz udaje się na Mazowsze i Lubelszczyznę. Przed południem weźmie udział w konferencji prasowej w Korczewie, a w południe spotka się z wyborcami w Ziołowym Zakątku w Korycinach; następnie Kosiniak-Kamysz odwiedzi Białą Podlaską, gdzie w Parku Radziwiłłowskim spotkania się z mieszkańcami miasta.
Kandydat Lewicy Robert Biedroń będzie dziś prowadził swoją kampanię na Pomorzu. Przed południem w Słupsku odwiedzi schronisku dla zwierząt, weźmie też udział w konferencji prasowej z udziałem m.in. marszałek Senatu Gabrieli Morawskiej Staneckiej oraz szefowej sztabu Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Konferencje prasowe Biedronia odbędą się dziś po południu również w Gdyni i Sztumie.
Kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak odwiedzi województwo kujawsko-pomorskie. W południe odbędzie się konferencja prasowa z jego udziałem w Inowrocławiu, a po południu konferencja na Rynku Staromiejskim w Toruniu.
# # #
Dziś o godz. 13.00 w Lublinie odbędzie się Konwencja Forum Młodych PiS, w której udział weźmie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
# # #
Dziś rano na maturze będzie pisemny egzamin z fizyki. Po południu będzie egzamin z historii. Oba nie są obowiązkowe. Przystępują do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę. Oba przeprowadzone zostaną z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym – chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru. Maksymalnie można przystąpić do sześciu takich egzaminów.
Abiturienci nie muszą za to w tym roku przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzone zostaną one tylko i wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.
Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego służy tylko przy rekrutacji na studia.