128 nowych linii autobusowych o łącznej długości prawie 4,5 tys. km powstanie w województwie świętokrzyskim. To efekt kolejnego wsparcia dla samorządów w ramach realizowanego przez rząd Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych.
W poniedziałek przedstawiciele świętokrzyskich gmin i powiatów podpisali 24 umowy o łącznej wartości ponad 5,6 mln zł, które pozwolą na utworzenie połączeń niwelujących białe plamy komunikacyjne w regionie.
Jak mówi wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, tegoroczna edycja funduszu rozwoju połączeń autobusowych, w której samorządy otrzymują dopłatę w wysokości 3 zł do jednego wozokilometra, spełnia potrzeby lokalnych społeczności, dzięki czemu mogą powstawać nowe połączenia.
– Obecnie możemy realnie ocenić, że zapotrzebowanie społeczne na komunikacje publiczną mamy zaspokojone w 80 proc. Być może jeszcze w tym roku zorganizujemy kolejny nabór w ramach funduszu, aby uzupełnić te miejsca gdzie, problemy komunikacyjne cały czas występują. Dysponujemy dużą rezerwą na organizowanie nowych linii autobusowych, czekamy na kolejne wnioski ze strony mieszkańców i samorządowców – dodaje.
Najwięcej, bo aż 19 linii autobusowych zostanie uruchomionych w powiecie ostrowieckim. Autobusy na nowych trasach pojadą także w powiecie staszowskim (17 linii), czy gminach Końskie (12 połączeń) i Łagów (13 połączeń). Cztery nowe linie autobusowe zostaną uruchomione także w gminie Piekoszów. Jak informuje wójt Zbigniew Piątek, busy na nowych trasach rozpoczną kursowanie najprawdopodobniej od 1 lipca.
– Na terenie gminy chcemy uruchomić cztery linie – z Łosienka przez Piekoszów do Szczukowskich Górek, kolejna z Łazisk także przez Piekoszów w kierunku Kielc. Nowe połączenia zostaną uruchomione także z Brynicy i Gałęzic – dodaje.
Jak podkreśla Zbigniew Piątek, zmiana w Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych pozwala korzystnie zaspokajać potrzeby mieszkańców, którzy będą mieli zapewniony dostęp do środków komunikacji zbiorowej.
Jedenaście połączeń autobusowych zostanie uruchomionych w powiecie opatowskim. Jak mówi starosta Tomasz Staniek, powiat po raz kolejny złożył wniosek w ramach funduszu. Starosta zaznacza, że powiat opatowski, jako jedyny w województwie, dysponuje własnym taborem w ramach powiatowego zakładu transportu.
– Dzięki podpisaniu umowy możemy pozwolić sobie na uruchomienie 10 nowych linii, które będą wykraczały poza powiat opatowski, a nawet granice województwa. Jedna z linii autobusowych będzie wjeżdżała na teren województwa lubelskiego, natomiast druga będzie do województwa mazowieckiego. Trzecia linia wykraczająca poza granice powiatu, natomiast połączy powiat opatowski z powiatem ostrowieckim – dodaje.
W podpisaniu umów wzięli także udział świętokrzyscy parlamentarzyści. Jak stwierdziła poseł Anna Krupka, jeszcze 5 lat temu województwo borykało się z dużym problemem wykluczenia komunikacyjnego. Jak zaznacza wiceminister sportu, dzięki wprowadzonym przez rząd rozwiązaniom, m.in. wzmacnianiu funduszu połączeń autobusowych, mieszkańcy małych miejscowości mają możliwości, aby dotrzeć czy to do miast powiatowych, czy stolicy regionu.
Zdaniem senatora Jarosława Rusieckeigo, Fundusz Połączeń Autobusowych jest przykładem realizacji zasady pomocniczości i wsparcia samorządów ze strony rządu. Jak mówi, to jeden z elementów działań, które poprzez przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu stymuluje także rozwój lokalnej gospodarki.