Rozpoczęła się letnia sesja egzaminów zawodowych. W województwie świętokrzyskim przystąpić do nich ma prawo 8783 osób.
Jak tłumaczy Marek Szymański, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, uczniowie techników będą musieli zarówno praktycznie, jak i teoretycznie udowodnić, że posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
Dziś w Zespole Szkół Elektrycznych w Kielcach do egzaminu zgłosiło się w sumie 44 uczniów. Zdawali kwalifikacje niezbędne do zdobycia dyplomu technika elektryka, technika energetyka oraz technika elektronika. Część ze zdających podchodziła do egzaminu po raz kolejny.
– Dla mnie to jest poprawka. Do pierwszego egzaminu podchodziłem w styczniu i był bardzo trudny. Zdawalność w całym kraju była bardzo mała – mówił jeden z uczniów kieleckiego „Elektryka”.
Jak dodawał inny zdający, jest to egzamin praktyczny, ale pisany w formie testu.
– Musimy na podstawie wielu tabelek, wykresów i opisów znaleźć jeden uszkodzony element. To jest trudne – tłumaczył.
Dla części uczniów szkół zawodowych egzamin potwierdzający kwalifikację jest trudniejszy do zdania niż matura. To dlatego, że z części teoretycznej muszą zdobyć przynajmniej 50 proc. punktów, a z części praktycznej aż 75. Władysław Zaucha, dyrektor „Elektryka” przyznaje, że rozumie, iż egzamin wydaje się trudniejszy niż matura, ale z drugiej strony absolwent powinien być przygotowany do rozpoczęcia pracy w danym zawodzie.
– Myślę, że jest trudniejszy, bo zdobycie przynajmniej 75 proc. punktów to bardzo dużo. Ale jeżeli przyszło się do szkoły zawodowej, to opuszczając ją trzeba coś umieć. Wiadomo, że uczymy się przez całe życie, najwięcej w zakładzie pracy, dlatego tak bardzo ważne są praktyki zawodowe, które mają nasi uczniowie w firmach – mówi Władysław Zaucha.
W sumie w naszym województwie w tej sesji egzaminów zawodowych uczniowie będą starać się o zdobycie 75 różnych kwalifikacji. Największa grupa zdających, 888 uczniów klas o profilu technik informatyk będzie musiała wykazać się wiedzą o montażu i eksploatacji systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i sieci. Drugą pod względem liczby zdających jest kwalifikacja: sporządzanie potraw i napojów. Przystąpi do niej 529 uczniów szkół gastronomicznych w naszym województwie.