Badania nad szczepionkami i nowymi lekami w kierunku COVID-19 wciąż są w toku, a ich zakończenie wymaga jeszcze wielu miesięcy pracy.
Lekarze na całym świecie poszukują już dostępnych metod leczenia w walce z nowym koronawirusem, a od 24 marca w Polsce dopuszczono możliwość stosowania osocza pacjentów, którzy już przebyli COVID-19. Takich osób w naszym regionie jest 384, jednak jak podkreślała podczas naszej audycji „Czas dla zdrowia” dr Zdzisława Sitarz-Żelazna, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, nie każdy ozdrowieniec może oddać osocze.
Dawca musi spełnić takie same wymagania jak krwiodawca. Musi to być więc osoba pełnoletnia, zdrowa, niecierpiąca na choroby przewlekłe – wymieniała nasza rozmówczyni. Jak dodała, osocze od ozdrowieńca zawiera przeciwciała, które są bardzo pomocne w leczeniu osób, które chorują na COVID-19. W naszym regionie dawców osocza było dotychczas tylko czterech, dlatego Zdzisława Sitarz-Żelazna apelowała do zgłaszania się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach osób, które przechorowały COVID-19 i posiadają dwa negatywne wyniki badań na obecność koronawirusa.
Posłuchaj audycji
Część pierwsza:
Część druga: