Koncerty z udziałem wybitnych wykonawców muzyki klasycznej, ale także „Strefy słuchacza” oraz nocne zwiedzanie unikatowych zabytków. Tak zapowiada się tegoroczny, II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej w Sandomierzu i okolicach. Wydarzenie potrwa od 5 lipca do 2 sierpnia.
Jego organizatorem jest Fundacja imienia Edwarda Kusztala w Kielcach i ma na celu popularyzowanie szeroko pojętej kultury, poprzez różne jej formy, szczególnie przez muzykę i sztukę sakralną.
Jak wyjaśnia Magdalena Kusztal, festiwal koncentruje się wokół ziemi sandomierskiej, co sugeruje sama nazwa.
– Ponieważ festiwal „Ucho igielne” jest tworzony niejako na cześć Sandomierza i ucha igielnego, które jest nie lada atrakcją turystyczną, a jest to furta dominikańska w murze, nasuwają się też skojarzenia z biblijnym uchem igielnym, a także z ostatnią powieścią Wiesława Myśliwskiego, więc to wszystko tworzy niesamowitą, mistyczną aurę wokół naszego festiwalu – mówi.
Festiwal zainauguruje koncert, który odbędzie się w niedzielę, 5 lipca, o godzinie 19.00 w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Wystąpią najlepsi europejscy kameraliści, czyli Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, stworzona przez Agnieszkę Duczmal. Tym razem za pulpitem dyrygenckim stanie jej córka, Anna Duczmal-Mróz.
Magdalena Kusztal zapowiada, że będzie to prawdziwa muzyczna podróż.
– Koncert zatytułowany jest „W 80 minut dookoła świata”, czyli przez 80 minut będziemy słuchać najwspanialszych, kameralnych utworów, pochodzących właściwie z całego świata. Na koniec wrócimy do Polski i tam usłyszymy muzykę Wojciecha Kilara – zdradza.
Tydzień później, w niedzielę, 12 lipca, wydarzenie zagości w kościele świętego Floriana w Koprzywnicy.
– Mało osób o tym wie, że właśnie tu znajdują się też relikwie patrona zakochanych, czyli świętego Walentego. To jeden z najpiękniejszych pocysterskich zabytków sakralnych na ziemiach polskich – wyjaśnia Magdalena Kusztal.
Zaprezentują się młodzi akordeoniści, którzy występowali w tokijskiej filharmonii oraz w prestiżowej, nowojorskiej Carnegie Hall, czyli Harmonium Duo z towarzyszeniem Cracow Vocal Quartet.
Koncert na dwa akordeony i głosy nosi tytuł: „Harmonium mundi, czyli harmonia świata – Bach, Mozart, Rachmaninow i inni”. Rozpocznie się o godzinie 17.00.
W niedzielę, 19 lipca, festiwal dotrze do klasztoru na Świętym Krzyżu. Tu o godzinie 17.00 na organach zagra Thomas Cornelius.
– Będzie to recital gościa z Niemiec, członka filharmonii w Habsburgu, organisty, młodego człowieka, który jest też kompozytorem, komponuje między innymi muzykę do filmów. Wystąpi na Świętym Krzyżu, ponieważ tu znajduje się jeden z najlepszych instrumentów w regionie – tłumaczy Magdalena Kusztal.
W sobotę, 25 lipca, „Ucho igielne” powróci do Sandomierza, ale po raz pierwszy impreza festiwalowa odbędzie się na dziedzińcu Zamku Królewskiego.
– Jak na takie miejsce przystało, będzie muzyka znanych wiedeńczyków, czyli Straussów. Zagra Strauss Ensamble i jego goście: Ewelina Szybilska i Łukasz Gaj – wymienia organizatorka.
Zwieńczeniem tegorocznego cyklu będzie koncert u dominikanów, czyli w kościele świętego Jakuba w Sandomierzu.
– W otoczeniu wspaniałych winnic będziemy słuchać mistrza Krzysztofa Pendereckiego oraz Fryderyka Chopina. Ale kompozycje obu twórców będą grane na skrzypcach. Stanie się tak za sprawą Atom String Quartet – polskiego kwartetu smyczkowego, który występuje na całym świecie. Na pewno będzie to muzyka wytrawna, dla koneserów – dodaje Magdalena Kusztal.
Po występie goście spotkają się w kawiarence festiwalowej, w winnicy ojców dominikanów.
Nowością tegorocznej edycji „Ucha igielnego” będzie możliwość nocnego zwiedzania świątyń po zakończonym koncercie, a także delektowanie się muzyką i chłodną lemoniadą w „Strefie słuchacza”. Udział w koncertach jest bezpłatny.