Kamienne lwy z wodotryskami w miejskim parku, czy granitowy rynek z zaznaczonym nieistniejącym już Annotargiem to elementy, które pojawią się w Końskich po rewitalizacji miasta. Nowy wizerunek zyska m.in. rynek i park miejski, dzięki dwudziestomilionowemu wsparciu finansowemu.
Jak mówi Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich, projekt rewitalizacji, który w postępowaniu konkursowym w końcu 2017 roku znalazł się na pierwszym miejscu listy rezerwowej doczekał się dofinansowania. Głównym elementem rewitalizacji ma być nowy Rynek.
-To będą wielkopowierzchniowe płyty granitowe z kolorowym zaznaczeniem obrysu granic fundamentów byłego Annotargu. Nowym elementem będzie też fontanna na rynku - mówi burmistrz.
Annotarg był budowlą stylizowaną na sukiennice krakowskie, w których odbywał się miejski targ prowadzony głównie przez ludność żydowską. Został zburzony w latach 40. przez Niemców.
Poza granitową nawierzchnią na Rynku mają zostać zasadzone nowe drzewa, pojawią się też elementy małej architektury. Ławki na rynku będą tak zlokalizowane, aby sprzyjały grom planszowym. będzie można zagrać w szachy, warcaby lub skrable. Siedzenia wykonane zostaną z lokalnego produktu czyli żeliwa, według projektu mają mieć nowoczesne ażurowe formy.
Jak dodaje Krzysztof Obratański, rewitalizacją objęty zostanie także Park Miejski im. Małachowskich. Odtworzony zostanie mostek nad tzw. Nilem czyli kanałem, który rozdzielał park w XVIII wieku na północ i południe i nawiązywał do Oranżerii Egipskiej. Tuż przy moście staną kamienne wodotryski w kształcie lwów.
Część zadań przewidzianych w pierwotnym projekcie gmina wykonała za swoje pieniądze np. przebudowę Ogródka Jordanowskiego, trwa też remont byłego gimnazjum, w którym ma powstać Centrum Kultury.