Odsłonięcie pomnika Jana Kochanowskiego oraz uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego – w ten sposób kielecka uczelnia uczciła 50-lecie powstania. To kolejny element uroczystości jubileuszowych, które rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku.
Dla profesora Jacka Semaniaka czwartkowe posiedzenie Senatu było też okazją do podsumowania kończącej się w sierpniu jego drugiej kadencji jako rektora uniwersytetu. Jak mówi, z wielu rzeczy jest dumny. Przede wszystkim z tego, że wspólnie ze środowiskiem akademickim udało się znacznie wzmocnić pozycję uniwersytetu, który teraz jest znacznie bardziej rozpoznawalny i znaczący niż jeszcze 10-15 lat temu.
– Uniwersytet jest to najbardziej naturalne okno miasta i regionu na świat. Jesteśmy od tego, żeby inspirować nowe rozwiązania, jesteśmy od tego, żeby w mieście i regionie żyło się bardziej kolorowo i widocznym tego objawem jest to, co udało się zrobić w zakresie internacjonalizacji nauki – mówi rektor.
Ponad 5 proc. żaków kieleckiej uczelni to studenci zagraniczni. W ostatnich latach połowa kandydatów na studia to osoby mieszkające poza województwem świętokrzyskim.
Piotr Ziółkowski, dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego mówi, że kielecka uczelnia bardzo dynamicznie się rozwija. Widać to choćby po nowoczesnych budynkach i coraz lepszej kadrze naukowo-dydaktycznej.
– Rektor Jacek Semaniak może być bardzo dumny ze swoich dwóch kadencji. To był bardzo dobry czas dla uczelni. Była ona też bardzo pozytywnie postrzegana przez wszystkich, łącznie z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Można powiedzieć, że w ostatnich latach UJK jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się uczelni w Polsce – twierdzi Piotr Ziółkowski.
Uniwersytet stara się być też uczelnią otwartą i przyjazną. Jednym z symboli takiej postawy ma być odsłonięty dziś pomnik Jana Kochanowskiego, który stanął przy wejściu do rektoratu. Jego autorem jest kielecki artysta Arkadiusz Latos. Jak mówi twórca, postać Jana Kochanowskiego jest mu bardzo bliska. On sam postrzega poetę jako osobę radosną i przyjazną, a nie jako starca opłakującego śmierć swojej córki.
– Patrząc nawet na tę rzeźbę, która wita obecnych i przyszłych studentów i profesorów myślę, że dobrym pomysłem było to, że nie stoi gdzieś w nastroszonej pozie na postumencie naprzeciwko uczelni, tylko przyjaźnie wita wchodzących – tłumaczy Arkadiusz Latos.
Oficjalną datą, którą UJK traktuje jako swoje powstanie, jest 19 czerwca 1969 r., kiedy w Kielcach utworzono Wyższą Szkołę Nauczycielską. Później przekształconą ją w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, następnie w Akademię Świętokrzyską. Ta ostatnia natomiast w 2011 roku została przekształcona w Uniwersytet Jana Kochanowskiego.
W ciągu 50 lat UJK ukończyło prawie 150 tys. studentów. Obecnie na 49 kierunkach kształci się tu około 11 tys. osób.