Świętokrzyska Nagroda Muzealna im. Tadeusza Włoszka to nowa forma honorowania osób, które swoim działaniem przyczyniają się do dokumentowania historii regionu. Zostanie ona przyznana w czterech kategoriach: wystawa, publikacja, edukacja i konserwacja zbiorów.
Magdalena Kusztal dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach wyraziła radość z faktu, że po raz pierwszy będzie można wyróżnić muzealników z regionu.
– Najczęściej idziemy, zachwycamy się piękną wystawą i podziwiamy ekspozycje, natomiast zapominamy, że za tym wszystkim kryją się ludzie. Wiemy też, że ta grupa jest słabo dofinansowywana, więc chcemy im podziękować chociaż tą nagrodą – dodaje.
Magdalena Kusztal ma nadzieje, że nagroda przetrwa, a konkurs będzie kontynuowany przez długie lata.
Patronem nagrody jest Tadeusz Włoszek – regionalista, uczestnik powstania styczniowego oraz osoba zasłużona dla regionu. Był inicjatorem, twórcą i kustoszem kieleckiego oddziału Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, które było zaczątkiem Muzeum Narodowego w Kielcach. Krzysztof Myśliński, dyrektor Muzeum Historii Kielc informuje, że brał on udział także w bitwach na Świętym Krzyżu i pod Staszowem.
– Tadeusz Wołoszek w okresie międzywojennym stał się symbolem mądrego, światłego i patriotycznego oporu postawy polskiej. Na ulicach podbiegali do niego ludzie i się mu kłaniali. Dzieci z szacunkiem mówiły mu „dzień dobry”, a niektórzy zapewne nawet „szczęść Boże” – zauważa.
– Bez wątpienia ten człowiek zasłużył na to, aby nagroda nosiła jego imię – stwierdził Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
Przyznanie tego wyróżnienia jest możliwe dzięki uchwale sejmiku z 27 kwietnia.
– Zagłosowaliśmy nie tylko dlatego, aby docenić jego osobę, ale także z myślą o przyszłości, ponieważ taka dziś jest powinność władzy publicznej – dodaje.
Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać muzea, Stowarzyszenie Muzealników Polskich oraz stowarzyszenia i fundacje, które działają na rzecz muzeów. Dokumenty należy złożyć w urzędzie marszałkowskim. Na stronie instytucji znajdują się także wszystkie niezbędne informacje.
Termin zgłoszeń upływa 30 czerwca. Wysokość nagrody to 4 tys. zł. Zwycięzcy otrzymają także statuetki w formie monety projektu Arkadiusz Latosa. Gala, podczas których zostaną one przyznane odbędzie się we wrześniu na dziedzińcu Dworka Laszczyków w Kielcach.