Każdy nawet najstraszniejszy układ burzowy powstaje z niegroźnej chmury, która w zależności od napotkanych warunków termodynamicznych i kinematycznych może się rozproszyć lub zmienić w mocną burzę.
O tej porze roku sytuacja atmosferyczna na naszym niebie jest wyjątkowo gwałtowna. Ścierają się różne masy powietrza, w efekcie których dochodzi do licznych wyładowań i gwałtownych opadów.
Co powinniśmy wiedzieć o piorunach? Jak się zachować w czasie burzy? O tym dziś rozmawiamy w Aktualnościach Dnia.
Czy należy bać się burzy? Zachęcamy do udziału w audycji 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 18 czerwca, 170. dzień roku. Do końca roku pozostało 206.
Wschód słońca: 04:16
Zachód słońca: 20:58
Dzień trwa 16 godz. 41 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 13 sekund.
Imieniny obchodzą: Amand, Amanda, Drogomysł, Drogoradz, Drohobysz, Dzirżysława, Efrem, Elżbieta, Emil, Eufemiusz, Hipacy, Leoncjusz, Marek, Maryna, Miłobor, Ożanna i Przeborka.
*****
Przysłowie na dziś: „Upał w sianokosy, żniwa – zima ostra i dokuczliwa, a jeżeli słota – w zimie dużo błota”
*****
Dzień Ewakuacji
Międzynarodowy Dzień Sushi
*****
CZWARTEK, 18 CZERWCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE: Major Pleskaczewski, uprzedzony o nadejściu do miejscowości Góry koło Pińczowa oddziału którym dowodził Kazimierz Konrad Błaszczyński ps. „Bogdan Bończa” vel „Konrad Tomaszewski”. Oddział moskali obsadził drogę którą miała iść jazda powstańcza. Chory „Bończa” wieziony był na wozie. Z chwilą gdy powstańcy zostali ostrzelani dowódca nakazał dwu pierwszym plutonom wykonać szarżę na przeciwnika. Pod ogniem moskali atak się nie udał i wówczas sam Błaszczyński dosiadł konia i sam poprowadził atak na wroga. Także ten atak się nie udał, a powstańcy wycofali się ponosząc duże straty.
Sam dowódca z dwoma postrzałami w pierś został wywieziony z pola walki i ukryty w stodole w Górach. W stanie ciężkim przeniesiono go do dworu w Lubczy, a następnie, w obawie przed kozakami, do gajówki w Stępockim Lesie koło Przezwodów, gdzie zmarł 19 czerwca.
Ustalono że poległo 3 a rannych zostało 37 powstańców. W bitwie tej została m.in ranna sanitariuszka, Teofila Waligórska żona Feliksa, właściciela majątku Góry.
1942 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: z aresztu ze Starachowic przywieziono 22 osoby i rozstrzelano je na Baranowskiej Górze.
CZWARTEK, 18 CZERWCA: W POLSCE
1434 r. – w katedrze wawelskiej odbyły się uroczystości pogrzebowe króla Władysława Jagiełły. Mszę żałobną celebrował arcybiskup gnieźnieński Wojciech Jastrzębiec.
1574 r. – król Henryk III Walezy uciekł do Francji.
1792 r. – w wojnie w obronie Konstytucji 3 Maja, wojska polskie pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego pokonały Rosjan i sprzymierzone z nimi renegackie wojska targowiczan w bitwie pod Zieleńcami. Po bitwie król Stanisław August Poniatowski ustanowił Order Virtuti Militari, najwyższe polskie odznaczenie wojskowe.
1809 r. – wojna polsko-austriacka: wojska austriackie odbiły Sandomierz i odniosły zwycięstwo w bitwie pod Zaleszczykami.
1912 r. – Rada Związku Walki Czynnej podjęła decyzję o powierzeniu Józefowi Piłsudskiemu funkcji Komendanta Głównego ZWC. Szefem Sztabu ZWC został Kazimierz Sosnkowski.
1938 r. – w Warszawie otworzono nowy gmach Muzeum Narodowego.
1944 r. – krwawe walki z Niemcami oddziałów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich w Puszczy Solskiej.
CZWARTEK, 18 CZERWCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
08:00 – Wspólne posiedzenie senackich Komisji: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Budżetu i Finansów Publicznych – rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 12. posiedzeniu Senatu do ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19.
09:30 – Premier Mateusz Morawiecki będzie przebywał z wizytą w firmie 11 bit studios.
12:00 – Szef UdSiOR Jan Józef Kasprzyk spotka się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu z organizatorami i beneficjentami projektu #PatriotyzmDzisiaj #PosiłekDlaKombatanta.
13:30 – Konferencja prasowa z udziałem m.in minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz warszawskich radnych PiS: Olgi Semeniuk i Jana Strzeżka nt. „Działanie tarczy antykryzysowej”.