– Kawa nie może być kwaśna – powiedziała w „Na każdą pogodę” Daria Skuza z firmy „Coffee and You”.
Baristka wyjaśniła, że kwasowość zależy od stopnia wypalenia kawy. Ziarna zbierane na plantacjach w Afryce, czy Etiopii będą bardziej cytrusowe. Natomiast kawa z Ameryki Południowej będzie bardzo mocna z wyczuwalnymi nutami czekolady, czy orzecha. Wszystko jednak zależy od sposobu przygotowania. Dlatego – radziła baristka – lepiej kupować kawę ziarnistą.
Do mielenia dobrze jest używać żarnowych młynków. Kawę parzoną zalewamy wodą o temperaturze około 92 stopni. Inaczej jest, gdy kawę parzymy w kawiarce.
Ekspertka w rozmowie z Pawłem Solarzem zaznaczyła, że kawy przygotowane na bazie espresso będą dobrze smakować na przykład po dodaniu spienionego, ciepłego mleka, czy z dodatkiem kardamonu lub cynamonu. Duże znaczenie ma także naczynie, z którego pijemy kawę. Ceramiczne filiżanki dłużej utrzymują odpowiednią temperaturę napoju. Natomiast papierowe kubki – często stosowane, kiedy pijemy kawę w drodze – mogą nieznacznie mieć wpływ na smak kawy, ale wówczas wszystkie niuanse dotyczące zasad przygotowania i jej podawania schodzą na dalszy plan – tłumaczyła Daria Skuza.
Posłuchaj audycji
Część pierwsza:
Część druga: