Zaczęło się święto miłośników truskawek – ulubionego i najbardziej wyczekiwanego przez Polaków owocu. Kompot, ciasto, a może same – w jakiej postaci najbardziej lubią truskawki? Co można zrobić z truskawek?
Truskawki nie istniałyby na świecie, gdyby nie kaprys pewnego francuskiego króla. Kiedyś w Europie można było zbierać tylko dziko rosnące poziomki. Jednym z największych ich koneserów był Ludwik XIV. Kiedy władca dowiedział się o istnieniu specjalnej odmiany Fragaria o dużych, soczystych owocach, którą zajadali się mieszkańcy dzisiejszego Chile, a następnie zakosztował jej smaku, zapragnął mieć ją na własność.
Życzenie króla jako rozkaz potraktował francuski botanik – Antoine Duchene – który skrzyżował poziomkę wirginijską z chilijską, tworząc tym samym współczesną truskawkę. Moda na te owoce szybko zapanowała na królewskim dworze. Podawano je zazwyczaj jako ekskluzywny dodatek do drogiego szampana. Kiedy jednak w wieku XIX Anglik Thomas Andrew Knight opracował prostszą metodę krzyżowania poziomek, ów rarytas stał się ogólnodostępny i trafił na półki sklepowe. Obecnie truskawki możemy kupić niemal na całym świecie – niezależnie od pory roku.
41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 17 czerwca, 169. dzień roku. Do końca roku pozostało 207.
Wschód słońca: 04:16
Zachód słońca: 20:57
Dzień trwa 16 godz. 41 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 29 sekund.
Imieniny obchodzą: Adolf, Adolfa, Albert, Alina, Awit, Awita, Drogomysł, Franciszek, Gundolf, Herweusz, Hipacy, Izaur, Izaura, Marcjan, Montan, Nikander, Nikandra, Piotr, Radomił i Waleriana.
*****
Przysłowie na dziś: „Grzmoty czerwca rozweselają rolnikom serca”
*****
Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami
Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych
Dzień Czołgisty
*****
ŚRODA, 17 CZERWCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1864 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE: kilku powstańców z nierozpoznanego oddziału wyszło z lasu i ostrzelało warty wystawione na rogatkach przez oddział moskali stacjonujący w Kunowie. Zanim moskale podjęli jakąkolwiek akcje powstańcy wycofali się do lasu.
*****
ŚRODA, 17 CZERWCA: W POLSCE
1330 r. – wojna polsko-krzyżacka: wojska krzyżackie zdobyły i spaliły Nakło nad Notecią, zabijając 66 osób.
1657 r. – potop szwedzki: po trzydniowym oblężeniu wojska szwedzko-siedmiogrodzkie zajęły Warszawę.
1908 r. – we Lwowie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego powołany został Związek Walki Czynnej, tajna organizacja, której celem było „prowadzenie poza granicami caratu robót przygotowawczych oraz wykształcenie organizatorów i kierowników dla przyszłego powstania zbrojnego w zaborze rosyjskim”. Na czele ZWC stanął Kazimierz Sosnkowski. ZWC miał charakter kadrowy i ze względu na warunki konspiracyjne liczył ponad 200 członków. W tym samym czasie, również we Lwowie, z inicjatywy Wawrzyńca Dayczaka zawiązane zostały Drużyny Bartoszowe, zrzeszające młodzież studencką pochodzącą ze środowisk wiejskich.
1928 r. – otwarto Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.
1934 r. – Prezydent RP wydał rozporządzenie o utworzeniu w Berezie Kartuskiej na Polesiu miejsca odosobnienia dla osób zagrażających bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.
1939 r. – oficer wywiadu Jerzy Sosnowski został skazany na karę 15 lat pozbawienia wolności i karę grzywny w wysokości 200 tys. zł. za zdradę i współpracę z Niemcami.
1992 r. – w Warszawie otwarto pierwszą w kraju restaurację sieci McDonald’s.
1999 r. – zakończyła się VII Podróż Apostolska Jana Pawła II do Polski.
*****
ŚRODA, 17 CZERWCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś zbiera się Senat; zajmie się tzw. Tarczą antykryzysową 4.0 wprowadzającą m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji przez koronawirusa. Chodzi o pożyczki udzielane przez banki na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom. Zgodnie z ustawą umowy kredytu z dopłatą będą mogły być zawierane do 31 grudnia br.
Jak przekazała PAP wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon senatorowie rozpatrzą też uchwaloną przez Sejm na początku czerwca ustawę o dodatku solidarnościowym, przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 i o podniesieniu zasiłku dla bezrobotnych. Projekt tej ustawy skierował do Sejmu prezydent Andrzej Duda.
Senatorowie zajmą się też ustawą o udzieleniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Pomoc ta polegać ma na zapewnieniu przedsiębiorcy płynności na czas potrzebny do opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia sprawnej likwidacji. Na wsparcie trafi 120 mln zł z budżetu rocznie przez 10 lat.
# # #
W środę wieczorem odbędzie się debata wyborcza w TVP z udziałem kandydatów na prezydenta. Zgodnie z informacjami ze sztabów, weźmie w niej udział 11 kandydatów, w tym m.in. Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski, Robert Biedroń, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak.
Z informacji przekazanych PAP przez sztaby wyborcze wynika, że debata rozpocznie się o godz. 21, będzie podzielona na pięć bloków tematycznych, w których kandydaci będą mieli po minucie na odpowiedź na pytanie. Przewidziana jest również – według informacji sztabowców – jedna minuta na swobodną wypowiedź.
# # #
W Gdyni odbędą się dziś uroczystości związane ze 100-leciem istnienia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Udział w nich zapowiedział m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
Uroczystości rozpoczną się rano od wkopania na terenie uczelni „Kapsuły Czasu” zawierającej zdjęcia i listy adresowane do osób, które otworzą kapsułę za sto lat. Następnie w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gdyni odbędzie się msza święta, a po niej zaplanowano uroczyste posiedzenie uczelnianego Senatu, w czasie którego tytuł doktora honoris causa uczelni odbierze kpt. ż. w. i były wiceminister transportu i gospodarki morskiej – Zbigniew Sulatycki.
Popołudniu zaplanowano z kolei odsłonięcie nowych tablic na przystanku SKM Gdynia Stocznia, który odtąd będzie nosił nazwę SKM Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski.
# # #
Dziś rano na maturze będzie pisemny egzamin z chemii. Po południu będzie egzamin z wiedzy o informatyce. Oba nie są obowiązkowe. Przystępują do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę. Oba przeprowadzone zostaną z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym – chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru. Maksymalnie można przystąpić do sześciu takich egzaminów.
# # #
Dziś uczniowie VIII klas szkół podstawowych pisać będą egzamin z matematyki, drugą z trzech części egzaminu ósmoklasisty. We wtorek pisali egzamin z języka polskiego, w czwartek będą pisać egzamin z języka obcego. Egzamin rozpocznie się o godzinie 9.00.