Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, opuści stolicę świętokrzyskiego. Wygrał konkurs na szefa Teatru Lalek „Guliwer” w Warszawie, którym będzie kierował od września tego roku.
W pierwszym etapie postępowania konkursowego spośród 10 kandydatów, którzy złożyli oferty, do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 9 osób spełniających wymagania formalne. 2 marca odbyły się rozmowy z kandydatami na temat proponowanych przez nich autorskich koncepcji programowych i organizacyjnych. Najlepsza okazała się ta zaproponowana przez Roberta Drobniucha.
W całej Polsce obecnie odbywają się konkursy. Jeden z nich niedawno został ogłoszony także w Kielcach, na szefa sceny Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Robert Drobniuch nie będzie się w nim ubiegał o kolejną kadencję.
– Konkurs w Warszawie został ogłoszony jako pierwszy, więc przystąpiłem do niego i zakończył się wskazaniem mojej osoby – wyjaśnia.
Na stanowisku w Kielcach pozostanie do końca sierpnia. Przyznaje, że czas spędzony w „Kubusiu” był dla niego ważny.
– Wydaje mi się, że wykonaliśmy fantastyczną pracę z naszymi pracownikami i widzami, i jestem przekonany, że stworzyliśmy jedną z najważniejszych scen w kraju. „Kubuś” więc na pewno zostanie w moim sercu. Wydaje mi się, że osiągnęliśmy wspólnie coś, czego się nie spodziewaliśmy, bo jest się czym chwalić: wiele fantastycznych festiwali, świetne premiery, dotacje, z których udało się nam pozyskać pieniądze w granicach 2,5 miliona złotych w ciągu siedmiu lat i fantastyczna publiczność, z którą się związałem. W pewien sposób też budowały mnie płynące z ich strony pozytywne emocje – wspomina.
Robert Drobniuch jest dyrektorem Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” od 2012 roku. Urodzony w 1981 roku, w Białymstoku, reżyser teatralny i operowy, animator i menadżer kultury, członek władz Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA, absolwent reżyserii Akademii Teatralnej imienia Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz podyplomowych studiów reżyserii opery i innych form teatru muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej imienia Ludwika Solskiego w Krakowie. Ukończył Międzynarodowe Szkolenie Operatorów Kultury przy Narodowym Centrum Kultury oraz liczne kursy i warsztaty. Współzałożyciel Stowarzyszenia Artystycznego Kolegtyw i Międzynarodowego Przeglądu Inicjatyw Teatralnych Białysztuk.
„Kubuś” pod jego kierownictwem otworzył się nie tylko na widzów, ale też mieszkańców miasta, organizując również pozasceniczne wydarzenia, jak na przykład Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci Hurra! ART!, projekt edukacyjny Teatr, Mama, Tata i Ja, konkurs dla projektantów i scenografów Animatus oraz projekty „Święto” i „Wczytuję sztukę”. Teatr skutecznie pozyskiwał też zewnętrzne fundusze. W ubiegłym sezonie artystycznym łączna kwota zewnętrznego wsparcia wyniosła 419 tys. zł. W tym roku także pozyskał już pierwsze ministerialne środki.