Trwają prace przy budowie Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi. Inwestycja nabiera kształtów. Jej zakończenie jest planowane na koniec marca 2021 roku. Powstanie obiekt, w którym w ciekawy sposób będzie pokazany między innymi proces wytopu żelaza sprzed tysiąca lat.
Budowa rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku w miejscu, w którym mieściło się dawne muzeum. Jak mówi Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi, obecnie prace są już na półmetku.
– Roboty są zaawansowane. Zostały wykonane fundamenty. Jest też wylany zerowy strop i można powiedzieć, że budynek nabiera kształtu. Jego wygląd będzie zbliżony do tego, co pokazaliśmy na wizualizacjach – wyjaśnia.
Jak podkreśla burmistrz, sercem nowego muzeum będą zachowane stanowiska dymarskie, które zostały odkryte w połowie XX wieku. Będą jednak pokazane w nowy sposób.
– Powstanie ścieżka edukacyjna, w której będą zastosowane nowoczesne technologie, aczkolwiek staraliśmy się z nimi nie przesadzać. Dlatego będą też elementy tradycyjne, jak na przykład figury nawiązujące do tych z czasów starożytnych, ale będą też hologramy, wizualizacje, czy kino 3D. Będzie to muzeum, które będzie łączyć tradycję z nowoczesnością – wymienia.
Muzeum Starożytnego Hutnictwa zostało tak pomyślane, by w sposób zrozumiały dla odbiorcy w każdym wieku mówić o dziejach hutnictwa na naszych ziemiach i znaczeniu tej gałęzi gospodarki dawniej i dziś. Turyści dowiedzą się też, jak dokładnie przebiegał proces wytopu żelaza w piecach dymarskich.
– Pokażemy dziedzictwo Gór Świętokrzyskich. Mamy się czym pochwalić i zaprezentujemy to w nowej odsłonie – mówi Andrzej Gąsior.
Budowa ma potrwać do końca marca 2021 roku. Jak zaznacza burmistrz, na razie pandemia nie zakłóciła prac. Docelowo Muzeum Starożytnego Hutnictwa wraz z istniejącym Centrum Kulturowo-Archeologicznym oraz Parkiem Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, którego budowa ma niebawem się rozpocząć, mają stworzyć kompleks.
– Myślimy nad rozwiązaniami od strony architektonicznej. Chcemy te miejsca połączyć, by umożliwić naszym gościom swobodny dostęp do obiektów turystycznych, które są na tym terenie – mówi burmistrz Andrzej Gąsior.
Wartość projektu o nazwie „Rozbudowa i przebudowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego imienia Mieczysława Radwana w Nowej Słupi” to ponad 10 mln zł, z czego 7 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.