Miłośnicy „Trylogii” Henryka Sienkiewicza mają w ten weekend swoje święto w chęcińskiej Niemczówce. Trwa tam bowiem cykl spotkań poświęconych tym trzem dziełom.
W ramach wydarzenia organizowane są krótkie wykłady poświęcone szeroko pojętej tematyce związanej z dziełami polskiego noblisty. Podczas prelekcji można poznać m.in. genezę poszczególnych dzieł Henryka Sienkiewicza, tło historyczne wydarzeń w nich opisanych oraz ciekawostki związane z ich ekranizacją.
Poszczególne części zostały podzielone na cztery dni długiego weekendu - w czwartek można było wysłuchać wykładu na temat powieści „Ogniem i Meczem”, piątek był poświęcony „Potopowi”, a sobota i niedziela „Panu Wołodyjowskiemu”.
Konrad Szymański, przewodnik w „Niemczówce” informuje, że w Chęcinach kręcone były sceny oblężenia Kamieńca Podolskiego.
– Tutaj stworzono specjalną makietę, która stała na wschód od zamku średniowiecznego. Na tej makiecie odbywały się wszystkie sceny oblężenia, które widać w filmie. Była ona stworzona m.in. z drewna i gipsu – powiedział.
W prelekcji wziął udział m.in. pan Adam. Jak powiedział, wykład bardzo mu się spodobał. Podkreślił, że dzięki niemu dowiedział się o wielu ciekawostkach związanych z „Panem Wołodyjowskim”.
– Trochę lat mam, więc miałem jakąś wiedzę na temat „Pana Wołodyjowskiego”, ale nie tak szczegółową jak po tym wykładzie. Uważam, że takie spotkania powinny być organizowane częściej – dodał.
W ramach kupionego biletu (normalny kosztuje 7 zł, a ulgowy 5 zł) turyści oprócz wzięcia udziału w prelekcji mogą także zobaczyć „Niemczówkę”, w której znajdują się: zbrojownia, sala wielka oraz Muzealna Izba Pana Wołodyjowskiego. Wykłady w niedzielę odbywać się będą o godzinach 11.00, 13.00 i 15.00. Wydarzenie jest także elementem akcji turystycznej „Weekend pozytywnych emocji”.