Około 1,8 tys. alarmów od osób starszych i niesamodzielnych odebrali przez 1,5 roku członkowie Stowarzyszenia Pro Bono. Realizowało ono pilotażowy program teleopieki dla mieszkańców powiatu jędrzejowskiego.
Programem objętych zostało w sumie około 50 osób starszych i niesamodzielnych po 65. roku życia z gmin Słupia Jędrzejowska, Sędziszów i Wodzisław. Projekt miał na celu monitorowanie i opiekę osób starszych, które do godz. 16.00 przebywały w Dziennym Domu Pomocy „Arkadia” w Krzelowie.
Jak informuje Łukasz Stanek, przedstawiciel Stowarzyszenia Pro Bono, uczestnicy programu wyposażeni byli w specjalną opaskę na rękę, dzięki której mogli wysyłać sygnał alarmowy. Zgłoszenie było odbierane przez dyspozytora, który łączył się z podopiecznym telefonicznie udzielając porady, kontaktując się z rodziną, sąsiadami lub wysyłał na miejsce karetkę.
Najwięcej interwencji było w okresie jesienno-zimowym. Obok tych, które kończyły się zwykłą rozmową i wsparciem osoby starszej, zdarzały się również interwencje ratujące zdrowie lub życie.
– Interwencje zdarzały się również w nocy oraz nad ranem, dlatego można powiedzieć, że byliśmy takim aniołem stróżem, ponieważ cały czas czuwaliśmy. To pokazało, że teleopieka ma sens, ponieważ cenne i ważne jest zdrowie i życie każdego człowieka – mówi Łukasz Stanek.
Jak dodaje, nasze społeczeństwo się starzeje, a dzieci często mieszkają daleko od swoich rodziców. Teleopieka umożliwia osobom starszym i niesamodzielnym pozostanie w swoim mieszkaniu, zamiast umieszczania ich w całodobowym domu opieki.
Liderem projektu teleopieki była Fundacja Perspektywy i Rozwój. Na realizację projektu pozyskała pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt programu to prawie 1 mln złotych.