Trwają starania o uratowanie osiemnastowiecznych fresków na ścianach kaplicy błogosławionego Wincentego Kadłubka w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie. Autorem fresków jest urodzony niedaleko Buska malarz Andrzej Radwański.
Trzeci, ostatni już etap prac renowacyjnych w kaplicy już się rozpoczął. Oprócz odnowienia malunków przeprowadzony zostanie także remont posadzki.
Bruno Paterewicz, przeor klasztoru mówi, że freski odkryto w ubiegłym roku podczas badań kaplicy. Malowidła najprawdopodobniej powstały w latach 1731 – 1749, kiedy Andrzej Radwański przebywał w Jędrzejowie.
W połowie ubiegłego wieku ściany pomalowano białą farbą, więc malowidła znane są tylko ze starych zdjęć, na których widać, że większość fresków prezentuje ornamenty roślinne. Nad odkrywaniem dzieła Andrzeja Radwańskiego pracuje m.in. Marcin Dziubek, konserwator dzieł sztuki. Jak mówi, praca jest trudna, a spora część ornamentów się nie zachowała.
– W kaplicy jest wilgotno, dlatego tynki są zmurszałe. Mamy nadzieję, że znajdziemy na tyle fragmentów fresków, aby mieć podstawę do rekonstrukcji. Wcześniej jednak musimy zdjąć całą białą emulsję, którą pokryte są ściany – mówi konserwator.
W ramach prac renowacyjnych na pewno odnowiony zostanie fresk w nawie głównej kościoła klasztornego.
Na III etap prac renowacyjnych w kaplicy bł. Wincentego Kadłubka, Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie otrzymało 450 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.