Coraz bliżej wyborów prezydenckich. Te odbędą się 28 czerwca. Głosowanie będzie miało charakter mieszany – wyborcy mogą zdecydować, czy zagłosować w lokalach wyborczych, czy drogą korespondencyjną.
O czym musimy pamiętać, aby móc wziąć udział w głosowaniu? Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała dokładny terminarz przypominający o formalnościach, jakie musimy wypełnić, chcąc m.in. głosować korespondencyjnie lub dopisać się do rejestru wyborców.
15 czerwca mija termin do kiedy osoby przebywające za granicą muszą zgłosić do właściwego konsula zamiar głosowania korespondencyjnego. Ponadto w tym samym dniu PKW ma czas na powołania okręgowych komisji wyborczych, a także podanie informacji o kandydatach na prezydenta.
We wtorek 16 czerwca mija termin na zgłoszenie właściwemu komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju. Do tego dnia gminy mają także czas na sporządzenie spisu wyborców.
Do 19 czerwca wyborcy mogą złożyć wnioski wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
Od poniedziałku, 22 czerwca, wyborcy głosujący poza granicami kraju mogą w osobiście odbierać pakiety wyborcze we właściwych urzędach konsularnych. Od 22 czerwca konsulowie rozpoczynają także wysyłanie pakietów wyborczych wyborcom, którzy wyrazili zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą.
Na pięć dni przed wyborami prezydenckimi (do 23 czerwca) możemy składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Ponadto tego dnia upływa termin zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych. Również do 23 czerwca nastąpi doręczenie pakietów wyborczych wyborcom, którzy zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju. We wtorek, 23 września, upływa także termin przekazania do urzędu gminy wykazu osób, które w dniu wyborów będą przebywały m.in. w zakładzie karnym, areszcie śledczym lub domu studenckim, w których utworzono odrębne obwody głosowania.
W czwartek, 25 czerwca mija czas na zgłaszanie przez wyborców przebywających poza granicami kraju wniosków o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą. Tego dnia wyborcy przebywający na polskich statkach morskich mają czas na zgłoszenie wniosków o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach.
Do 26 czerwca zamiar głosowania korespondencyjnego mają wyborcy podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie w warunkach domowych po piątym dniu przed dniem wyborów.
Do piątku, 26 czerwca, wyborcy głosujący korespondencyjnie na terenie kraju muszą dostarczyć koperty zwrotne do nadawczych skrzynek pocztowych, znajdujących się na terenie gminy, w których zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza, właściwa dla danego wyborcy.
Do tego dnia wyborcy mogą osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć koperty zwrotne do właściwego urzędu gminy.
O północy z piątku na sobotę (26-27 czerwca) rozpoczyna się cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia głosowania. W dniu wyborów lokale wyborcze otwarte będą od godziny 7.00 do 21.00.