Uroczystości poświęcone żołnierzom Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt” na Wykusie odbędą się w tym roku w dniach 12 i 13 czerwca. Wydarzeniu będzie towarzyszyła gazeta „Wykus”. Będzie to jubileuszowy, 25 numer tego wydawnictwa.
Doktor Marek Jedynak z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach i jednocześnie sekretarz pisma wyjaśnia, że pierwszy numer periodyku ujrzał światło dzienne ćwierć wieku temu.
– Z inicjatywy harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, którzy oficjalnie w 1996 roku przejęli tradycje od Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt” i do dzisiaj organizują uroczystości na Wykusie i w Wąchocku – wyjaśnia.
Jak podkreśla Marek Jedynak, obecnie gazeta to nie tylko opis wydarzeń, które miały miejsce w ciągu roku, od poprzednich uroczystości, ale także materiały biograficzne poświęcone żołnierzom „Nurta”, artykuły monograficzne.
– Angażujemy coraz więcej osób parających się historią zawodowo, bądź w sposób popularno-naukowy piszących o dziejach II wojny światowej. W ten sposób, poszerzając krąg osób piszących, jak i też krąg odbiorów, w gazecie „Wykus” znajduje się szeroko pojęta historia II wojny światowej na Kielecczyźnie – zaznacza.
W tym roku miłośnicy historii będą mieli wyjątkowo dużo do czytania, ponieważ po raz pierwszy gazeta liczy aż 36 stron.
– To klęska urodzaju – żartuje doktor Marek Jedynak i wyjaśnia, że żaden z autorów poproszonych o przygotowanie materiału, nie odmówił. Dzięki temu mamy dla państwa aż 36 stron, mam nadzieję, interesujących artykułów – dodaje.
Wśród nich poleca między innymi tekst doktora Piotra Sławińskiego z Archiwum Państwowego w Kielcach, oddział w Sandomierzu na temat sztandaru 2. Pułku Piechoty Legionów AK, z którym obecnie często można spotkać żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej czy też artykuł o obcokrajowcach, którzy służyli w Iłżeckim Pułku Piechoty Armii Krajowej.
Nowych, ciekawych tematów nie brakuje, bo cały czas na jaw wychodzą nowe fakty. – Cały czas udaje nam się udokumentować wydarzenia które miały miejsce podczas II wojny światowej, odnaleźć nowe materiały, nowe źródła i myślę, że jeszcze na dobre kilkadziesiąt numerów będzie o czym pisać w gazecie „Wykus” – zapowiada doktor Marek Jedynak.
Gazeta będzie bezpłatnie rozprowadzana w dniach 12 i 13 czerwca podczas uroczystości na Wykusie i w Wąchocku. Później zostanie udostępniona w formacie pdf na stronie internetowej www.wykus.pl.
Pismo zostało wydane dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, które od 8 lat dotuje wydawnictwo. W poprzednich latach druk dofinansowały też: Ministerstwo Obrony Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Starostwo Powiatowe w Starachowicach oraz Urząd Miasta Kielce.